Minister cyfryzacji napisała w tej sprawie do ministra sprawiedliwości po interwencji rzecznika praw obywatelskich. I przypomniała, że systemy teleinformatyczne podmiotów realizujących zadania publiczne powinny zostać dostosowane do międzynarodowego standardu Web Content Accessibility Guidelines (WCAG 2.0) do dnia 30 maja 2015 r.
RPO wcześniej skierował wystąpienie do ministra sprawiedliwości w związku z sygnałami o niedostosowaniu bazy internetowej Krajowego Rejestru Sądowego do potrzeb osób niewidzących.
Rzecznik przypomniał, że przepisy o dostępności (w tym wymóg dotyczący WCAG 2.0) zawarte są w z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności (Dz. U. z 2016 r. poz. 113). Weszło ono w życie 30 maja 2012 r., zaś serwisy internetowe podmiotów realizujących zadania publiczne dostały trzy lata na dostosowanie się do wymagań - te regulacje zaczęły obowiązywać 30 maja 2015 r.
Minister sprawiedliwości nie podzielił jednak tej interpretacji. Uznał, że skoro baza Krajowego Rejestru Sądowego jest modernizowana, to wymóg dostępności dotyczyć jej będzie dopiero po zakończeniu tych prac – czyli w marcu 2018 r. Ministerstwo Cyfryzacji przypomina jednak, że czas na to był do 30 maja 2015 r.
Zdaniem RPO, stanowisko ministra cyfryzacji może przyczynić się do szybszej realizacji obowiązku dostosowania portalu administrowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości do potrzeb wszystkich użytkowników, w tym osób z niepełnosprawnością wzroku.
Czym jest dostępność i komu służy?
Istotą wymagań dotyczących dostępności jest to, by z serwisu powstałego z publicznych środków mógł korzystać każdy, w tym także osoba z dysfunkcją wzroku czy ruchu. Aby tak się stało, twórcy i redaktorzy stron muszą przestrzegać kilku podstawowych zasad, dzięki którym m.in.:
• z serwisu można korzystać także bez myszki (przy pomocy klawisza Tab, co jest ważne w przypadku kłopotów z ręką);
• zdjęcia i grafiki zaopatrywane są w alternatywne opisy tak, aby ich treść była dostępna dla osób niewidomych (ale także osób, które nie wyświetlają grafiki na przykład na urządzeniach mobilnych);
• informacje o strukturze tekstu (co jest tytułem, co śródtytułem) przekazywane są nie przy pomocy wielkości czy grubości czcionki (bo do tego trzeba mieć sprawny wzrok), ale dzięki wzorcowym tytułom podstron, porządkującej funkcji nagłówków oraz innym udogodnieniom wprowadzonym pod kątem czytników ekranów (w ten sposób osoba korzystająca z czytnika łatwo może poruszać się po serwisie).
Jedną z zasad wywodzących się z kultury dostępności (choć w Polsce nie obwarowana prawne) jest zasada, by teksty pisać w sposób zrozumiały dla jak najszerszej rzeszy odbiorców – w tym osób bez wykształcenia specjalistycznego, starszych czy znających język polski w stopniu ograniczonym (cudzoziemców, ale też Polaków z dysfunkcją słuchu, dla których język polski jest drugim po migowym językiem).
Minister cyfryzacji: od dwóch lat KRS powinien być dostępny dla niepełnosprawnych
Baza internetowa Krajowego Rejestru Sądowego nie jest dostosowana do potrzeb osób niewidzących, mimo że obowiązek taki jest od 30 maja 2015 roku alarmuje resort cyfryzacji. I nie przyjmuje tłumaczenia resortu sprawiedliwości, że będzie dostępna po modernizacji serwisu.