Samorząd notarialny ocenił działania Ministerstwa Sprawiedliwości dotyczące dopuszczenia do wrześniowego egzaminu notarialnego osób, którym rady izb notarialnych nie wydały
zaświadczeń o odbyciu aplikacji, jako naruszające przepisy ustawy - Prawa o notariacie, nieetyczne. Ministerstwo Sprawiedliwości twierdzi, że zarzuty samorządu notarialnego są
całkowicie bezpodstawne.

List do Tomasza Janika
Podsekretarz stanu w ministerstwie Michał Krołikowski w liście do Tomasza Janika, prezesa Krajowej Rady Notarialnej zwraca uwagę na język i bezpodstawnosć oskarżeń. Mówi sie bowiem, że resort proponuje regulacje'upakarzajace i dyskryminujące notariuszy", zarzuca się "narażenie na uszczerbek powagi państwa polskiego".
Zdaniem ministra Królikowskiego tego rodzaju postępowanie bardzo utrudnia podejmowanie przez ministra sprawiedliwosci dialogu z organami Notariatu. Tym samym hamuje mozliwosć osiągania porozumienia w sprawach istotnych dla obrotu prawnego.
 Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o notariacie, do egzaminu notarialnego może przystąpić osoba, która ukończyła aplikację notarialną i otrzymała zaświadczenie o jej odbyciu. Do oceny prawidłowości dokumentów, wymaganych przy składaniu wniosku o dopuszczenie do egzaminu notarialnego, uprawniony jest przewodniczący właściwej komisji egzaminacyjnej.
Od postanowienia przewodniczącego o pozostawieniu zgłoszenia bez rozpoznania (skutkującego niedopuszczeniem do egzaminu) przysługuje zażalenie do Ministra Sprawiedliwości.

Nie ma dodatkowych warunków
 Przepisy ustawy nie wskazują dodatkowego – warunku, a za taki zostało uznane przez niektóre z rad izb notarialnych zaliczenie kolokwiów w trakcie aplikacji. Wydanie zaświadczenia związane jest wprost z ukończeniem aplikacji w takim kształcie, jaki został
zapisany w art. 72 § 1 ustawy. Dla uzyskania zaświadczenia niezbędne jest zatem ukończenie aplikacji trwającej 2 lata i 6 miesięcy oraz zaznajomienie się aplikanta z pracą notariusza i czynnościami w określonych wydziałach sądów.
 Podstawą prawną do wprowadzenia przesłanki zaliczenia kolokwium, jak to uczyniły organy samorządu notarialnego, nie może być również § 13 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości
z dnia 22 grudnia 2005 r. w sprawie organizacji aplikacji notarialnej, który wprowadza jedynie fakultatywną możliwość przeprowadzania w trakcie aplikacji kolokwiów i sprawdzianów. Ani ustawa, ani rozporządzenie nie przewidują skutku w postaci uznania nieukończenia aplikacji w przypadku niezaliczenia kolokwiów, czy sprawdzianów.
 Wpłynęło 12 zażaleń       
Do Ministra Sprawiedliwości, jako organu odwoławczego, wpłynęło łącznie 12 zażaleń na postanowienia przewodniczących komisji egzaminacyjnych we Wrocławiu i w Krakowie w sprawie odmowy dopuszczenia do egzaminu notarialnego, w związku z brakiem załączenia do wniosku o dopuszczenie do egzaminu zaświadczenia o odbyciu aplikacji.
 Spełnienie wszystkich warunków
Szczegółowa analiza akt, dokonana w postępowaniu II – instancyjnym, w tym załączonych uchwał w sprawie odmowy wydania zaświadczeń o odbyciu aplikacji poszczególnych kandydatów wykazała, że aplikanci ci spełnili wszystkie przesłanki wymagane do uzyskania zaświadczenia o odbyciu aplikacji, uprawniające te osoby jednocześnie do przystąpienia do
egzaminu notarialnego, tj.,zostały wpisane na listę aplikantów notarialnych, odbyły praktyczną naukę zawodu przez okres dwóch lat i sześciu miesięcy pod patronatem wyznaczonego notariusza, patron – notariusz wydał im pozytywną pisemną opinię, odbyły wymaganą 6 miesięczną praktykę sądową itd.
Przyczyną odmowy wydania zaświadczeń przez Rady we wszystkich 12 sprawach było niezaliczenie któregokolwiek z kolokwiów w toku aplikacji.
 

Źródło: MS


.