Wyroki w tym zakresie wydawały zarówno wojewódzkie sądy administracyjne, jak i Naczelny Sąd Administracyjny. Chodziło m.in. o kwestie pozwolenia na broń myśliwską ale też broń sportową. 

Zacznijmy od tego, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawomocny wyrok skazujący za popełnienie umyślnego przestępstwa ma dla policji charakter wiążący w sprawach o pozwolenie na broń. W tym zakresie istotny jest art. 15 ust. 1 punkt 6 ustawy o broni i amunicji, który może stanowić oddzielną i samodzielną przyczynę cofnięcia pozwolenia na broń. Zgodnie z nim pozwolenia na broń nie wydaje się osobom stanowiącym zagrożenie dla siebie, porządku lub bezpieczeństwa publicznego:

  • skazanym prawomocnym orzeczeniem sądu za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe,
  • skazanym prawomocnym orzeczeniem sądu za nieumyślne przestępstwo: przeciwko życiu i zdrowiu, przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo gdy sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia.

Czytaj: Prawo do broni - w Polsce ograniczone, a może być jeszcze bardziej>>

Istnieje zagrożenie dla porządku publicznego

Mężczyzna wystąpił do organu policji z wnioskiem o wydanie mu pozwolenia na posiadanie broni palnej sportowej. We wniosku wykazał, że czynnie uprawia sport strzelecki, jest członkiem klubu sportowego oraz instruktorem strzelectwa sportowego. Ponadto spełnia ustawowe wymogi. Komendant jednak pozwolenia na broń odmówił. Ustalił bowiem, iż mężczyzna w przeszłości posiadał pozwolenie na broń palną myśliwską. Jednak pozwolenie to zostało cofnięte ponieważ posługując się bronią myśliwską pozbawił życia dwie osoby.

Zobacz linię orzeczniczą w LEX: Cofnięcie pozwolenia na posiadanie sportowej broni palnej >

Mężczyzna odwołał się najpierw do sądu administracyjnego, podkreślają że taka decyzja krzywdząca i uniemożliwia mu wykonywanie zawodu instruktora strzelectwa sportowego. Uzasadniał, że sąd karny odstąpił od wymierzenia mu kary. WSA oddalił jednak skargę, a NSA rozpatrując skargę kasacyjną wskazał, że to iż sąd karny odstąpił od wymierzenia kary, nie daje rękojmi, że mężczyzna w przyszłości nie użyje broni w celu sprzecznym z interesem społecznym, stanowiąc zagrożenie porządku lub bezpieczeństwa publicznego. Uzasadniał, że organy Policji wydały taką a nie inną decyzję na skutek oceny tych przeszłych reakcji i cech osobowych wnioskodawcy (wyrok NSA z 20 lutego 2015 r., sygn. akt II OSK 1683/13). 

Ten sam kierunek widać w orzeczeniu Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 5 listopada 2021 r. (VI SA/Wa 2117/21). Uznał on, że zatarcie skazania nie stanowi przeszkody do ustalenia, że osoba, która posiada broń, a która popełniła czyn, który sam w sobie lub w powiązaniu z innymi okolicznościami rodzi obawę, użyje broni w celach sprzecznych z interesem porządku publicznego.

W tej sprawie chodziło o cofnięcie pozwolenia na broń palną myśliwską. Skazanie natomiast - inaczej niż w poprzednim przykładzie - zastąpiło w związku z przestępstwem polegającym na udaremniania podejmowania czynności przez nadzór budowlany (art. 91 ust. 1 pkt 1 pr.budowlanego). W przypadku policja uznała, że skazanie za umyślne przestępstwo jest wystarczającą przesłanką do pozbawienia pozwolenia na posiadanie broni. Więcej - wskazała, że z przepisu wprost wynika, że pozwolenie ma być cofnięte a nie "może być cofnięte". 

Czytaj w LEX: Broń alarmowa i sygnałowa - nowe regulacje administracyjne i karne >

 

Niekarany nie oznacza, że może mieć broń  

Sprawa trafiła w końcu do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który stwierdził,  że zatarcie skazania oznacza, że osoba skazana nie jest już osobą karaną — jednak instytucja zatarcia skazania odnosi się wyłącznie do zasad odpowiedzialności karnej i nie wywiera takiego skutku w innym postępowaniu (z 19 lutego 2020 r., II OSK 973/18). 

- Uznanie penalizacji za niebyłą nie stoi na przeszkodzie dokonaniu pełnej i obiektywnej oceny cech osoby, która ubiega się lub legitymuje się pozwoleniem na broń. Zatarcie skazania oznacza, iż osoba taka jest w świetle przepisów prawa karnego niekarana — ale w postępowaniu dotyczącym wydania pozwolenia na broń bierze się pod uwagę nie tylko sam fakt skazania, ale całość dotychczasowego życia i sposób postępowania zainteresowanego - uzasadniał. 

Czytaj w LEX: Posiadanie broni palnej a poziom przestępczości z jej użyciem w Polsce >

 

Chcesz zapisać ten artykuł i wrócić do niego w przyszłości? Skorzystaj z nowych możliwości na Moje Prawo.pl

Załóż bezpłatne konto na Moje Prawo.pl >>