Minister popiera jednocześnie zaproponowane przez Koalicję na Rzecz Obrotu Bezgotówkowego działania edukacyjno-informacyjne dotyczące tej formy płatności.
W „Programie Rozwoju Bezgotówkowego w Polsce na lata 2014-2020" Koalicja na Rzecz Obrotu Bezgotówkowego proponuje, aby obowiązek płatności w formie bezgotówkowej funkcjonował już od kwoty 1 tys. euro. Tej zmiany nie rekomenduje Ministerstwo Gospodarki, opierając się również na opinii przedsiębiorców i instytucji otoczenia biznesu (m.in. Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Krajowej Izby Gospodarczej).
Resort gorspodarki twierdzi, że przeprowadzone konsultacje wskazują, iż obniżenie limitu stworzy kolejne bariery biurokratyczne dla małych i średnich przedsiębiorstw, które preferują rozliczanie w gotówce. Firmy muszą bowiem założyć konto bankowe i odprowadzać opłaty na rzecz banku. Dodatkowe koszty wywołują usługi zlecenia przelewów, gdyż prowizje pobierane przy transakcjach przez banki są nadal bardzo wysokie. Ponadto dostęp do gotówki jest przesunięty w czasie ze względu na okres trwania operacji bankowej. Kolejną przeszkodę może być także utrudniony dostęp do bankomatów i placówek bankowych.
Według MG proponowane rozwiązanie, wbrew założeniu „Programu Rozwoju Bezgotówkowego", może nie przynieść efektu w postaci ograniczania „szarej strefy", gdyż na jej rozmiar wpływa wiele czynników. Są to m.in. nadmierne obowiązki administracyjne, zbyt wysokie obciążenia podatkowe czy parapodatkowe. – Priorytetem Ministerstwa Gospodarki jest zwiększanie swobody działalności gospodarczej i w tym zakresie popieramy wszelkie formy upowszechniania obrotu bezgotówkowego – stwierdza wicepremier Piechociński.