Ministerstwo przekonuje, że wprowadzenie do porządku prawnego obowiązku raportowania schematów podatkowych jest konieczne. Jako argument resort podaje masowość teoretycznego opracowywania schematów podatkowych, np. z wykorzystaniem spółek komandytowo-akcyjnych czy grup kapitałowych, które następnie są wielokrotnie wykorzystywane u zainteresowanych klientów.
Jak twierdzi MF, proponowane rozwiązania w zakresie wprowadzenia obowiązku raportowania schematów podatkowych mają na celu pozyskanie przez organy informacji na wcześniejszym etapie niż dotychczas. Mają pomóc szybciej i efektywniej reagować na dostrzeżone nieprawidłowości.
Przeciwko projektowi zaprotestowały samorządy doradców podatkowych, adwokatów i radców prawnych. Wsparł je także m.in. rzecznik praw obywatelskich, który w wystąpieniu do ministra finansów wyraził swoje zaniepokojenie wobec rozważanych propozycji ingerencji w tajemnicę zawodową osób wykonujących zawody zaufania publicznego.
W odpowiedzi MF przyznało, że kwestia ochrony zachowania tajemnicy zawodowej osób wykonujących zawody zaufania publicznego jest istotnym atrybutem tej profesji. I uznało, że ewentualne wprowadzenie ograniczeń w tym zakresie może budzić kontrowersje i wątpliwości. Resort zadeklarował też, że prowadzone były w tej sprawie dodatkowe konsultacje, których wynik ma być w najbliższym czasie podany do publicznej wiadomości.
LEX Context Podatki >>
O możliwym wyniku tych konsultacji mówił podczas niedawnego spotkania Porozumienia samorządów zawodowych i stowarzyszeń prawniczych wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych Andrzej Marczak. Powiedział m.in. że Ministerstwo Finansów po konsultacjach społecznych skłania się do nałożenia obowiązku raportowania schematów podatkowych bezpośrednio na podatników, bez udziału pełnomocników. Jak dodał, projektowane rozwiązania mają swym zakresem obejmować schematy podatkowe nie tylko transgraniczne, ale także wewnątrzkrajowe.
Podobną sugestię można też wyczytać w odpowiedzi udzielonej przez MF rzecznikowi praw obywatelskich. - Resort rozważa też możliwość określenia obowiązku raportowania schematu przez samego podatnika z jednoczesnym wskazaniem zobowiązania podmiotu profesjonalnego do pisemnego poinformowania klienta o obowiązku przekazania takiej informacji – czytamy w piśmie. Jednak jest w nim też zastrzeżenie, że nie podjęto jeszcze żadnych decyzji o końcowym kształcie rozwiązań legislacyjnych w tym obszarze.