29 czerwca 2017 r. Senat rozpatrzył projekt ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. I zgłosił jedną poprawkę, mówiącą, że leki recepturowe zawierające ziele konopi wydawane będą z przepisu lekarza na tzw. receptach Rpw stosowanych w przypadku produktów leczniczych zawierających środki odurzające lub substancje psychotropowe. Zaznaczył jednocześnie, że należy uniemożliwić wystawianie takich recept przez lekarzy weterynarii.
- Poprawka do ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii , która została przyjęta przez Senat, odnosi się do pewnej specyficznej sytuacji związanej z całą procedurą rejestrowania tego surowca farmaceutycznego -wyjaśniał wiceminister Zbigniew Józef Król.
Jak powiedział podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Zbigniew Józef Król "utworzyliśmy lex specialis, w którym w obu ustawach następują zmiany. Lex specialis odnosi się do stosowania surowca farmaceutycznego do produkcji preparatu właśnie z pochodnych konopi indyjskich, preparatu terapeutycznego dla ludzi. Stąd też poprawka, która została wniesiona, odnosi się do uniemożliwienia przepisywania tego leku dla zwierząt."
Zdaniem min. Króla to nie prawda, że nie ma zagrożenia, żeby ten preparat był przepisywany, w sytuacji, kiedy nastąpi prośba o rejestrację produktu do leczenia w określonych sytuacjach dla zwierząt. Wówczas urząd rejestracji produktów leczniczych będzie miał dodatkowy kłopot z taką rejestracją - zaznaczył min. Król.
- Nie ma w rozporządzeniu mowy o lekarzu weterynarii, który ma ratować życie, stąd też nie jest do końca prawdą, że wiemy, jak to będzie przepisywane. To nie jest zapis przeciwko weterynarzom, bo w zasadzie w moim przekonaniu to jest pomoc weterynarzom przed przestępcami, którzy będą chcieli, korzystając z potencjalnie chorych zwierząt, wyciągać takie recepty, takie przepisywane środki - dodał.
Jak stwierdził min. Król, lek nie będzie refundowany i podkreślił, że poprawka Senatu nie spowoduje konieczności notyfikacji ustawy przez Komisję Europejską.
Żródło: wypowiedź w Sejmie w czasie dyskusji nad poprawką senacką z 5 lipca 2017 r. Poprawkę Sejm przyjął i nowela została przesłana do podpisu prezydentowi.