Maciej Bobrowicz ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu im A. Mickiewicza w Poznaniu a także studia podyplomowe na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (Instytut Prawa Własności Intelektualnej), Instytucie Europejskim w Łodzi (Studium Prawa Europejskiego) a także studium menadżerskie w Polsko -Amerykańskim Instytucie Zarządzania w Łodzi (PAM CENTER).
Na listę radców prawnych został wpisany w grudniu1983r. Początkowo pracował jako radca prawny w przedsiębiorstwach transportu drogowego I budowlanych. Od 1989 r. prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w prawach własności intelektualnych, prawie zamówień publicznych I prawie handlowym.
Przez wiele lat działał w samorządzie radców prawnych. Był delegatem na zjazd pierwszej kadencji ( 1983 - 87), sekretarzem Rady OIRP w Zielonej Górze (1987 - 1991), dziekanem OIRP w Zielonej Górze( 1991 - 1999), członkiem KRRP ( 1999 - 2003) a od 2002 roku członkiem prezydium. W latach 2003 - 2007 był wiceprezesem KRRP. Przewodził delegacji samorządu radców prawnych adwokatury w CCBE (Council of Bars an Law Societes
of Europe - Rada Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy, 2007 r.) Kierował zespołem ds. zmian w zasadach etyki. Jest wybitnym autorytetem z dziedziny mediacji gospodarczej i mediatorem gospodarczym. Tworzył założenia do zmian kodeksu postępowania cywilnego wprowadzającego mediację cywilną. Uczestniczył w pracach Komisji Kodyfikacyjnej przy Ministrze Sprawiedliwości i komisji sejmowej opracowujących te zmiany.
Jest współzałożycielem i prezesem zarządu Polskiego Stowarzyszenia Mediacji Gospodarczej a także członkiem wielu organizacji i stowarzyszeń międzynarodowych.
Autor pierwszych w Polsce książek o marketingu usług prawniczych oraz mediacji gospodarczej a także licznych publikacji na ten temat.
Maciej Bobrowicz ponownie prezesem radców prawnych
Maciej Bobrowicz został ponownie wybrany na 3-letnią kadencję prezesa Krajowej Izby Radców Prawnych. Wyboru dokonał zakończony w piątek w Warszawie IX Krajowy Zjazd Radców Prawnych. Bobrowicz zadeklarował po wyborze, że priorytetem dla nowych władz samorządu radcowskiego powinno być ułatwianie dostępu obywateli do wymiaru sprawiedliwości oraz walka z wykluczeniem prawnym Polaków. - Zasadniczą sprawą powinna być także walka o to, by przygotowywane w Sejmie regulacje dotyczące funkcjonowania zawodów prawniczych uwzględniały normy konstytucyjne - powiedział szef samorządu radcowskiego.