W związku z pytaniami dotyczącymi środowego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego ws. nowelizacji Ustawy o dostępie do informacji publicznej rzecznik przypomina, że nowelizacja z 29 września 2011 r. wprowadziła do polskiego porządku prawnego instytucje ponownego wykorzystywania informacji publicznej.
Ustawa wprowadza rozwiązania gwarantujące szerokie uprawnienia dla podmiotów ponownie wykorzystujących informację publiczną. Chodzi o takie rozwiązania, jak m.in. :
- wprowadzenie obowiązku przekazywania informacji publicznej na cele ponownego wykorzystywania,
- usprawnienie procesu pozyskiwania informacji publicznej na cele ponownego wykorzystywania - poprzez rezygnację z potrzeby składania wniosków w sytuacji, gdy informacja publiczna jest już zamieszczona na stronie BIP lub w centralnym repozytorium,
- przyznanie wnioskodawcy prawa do skarżenia nie tylko odmowy przekazania informacji publicznej do ponownego wykorzystywania, ale także zaoferowanych warunków wykorzystywania, które jego zdaniem naruszają ustawę (np. zbyt wysoka opłata),
- w nowelizacji przyjęto możliwość pobierania opłat za przekazanie informacji publicznej do ponownego wykorzystywania. Opłata ma być adekwatna do kosztów poniesionych na przekazanie informacji w określony sposób i formie, ale także uwzględniać komercyjny lub niekomercyjny cel ponownego wykorzystywania informacji.
Wszystkie regulacje tej nowelizacji dt. ponownego wykorzystywania obowiązują. Zakwestionowany został tylko i wyłącznie tryb wprowadzenia poprawki ograniczającej dostęp do informacji publicznej - podkresla rzecznik resortu.