W przygotowanej dla Systemu Informacji Prawnej Lex przez ekspertów tej kancelarii linii orzeczniczej autorzy wskazują na rozbieżności w orzecznictwie w kwestii legitymacji procesowej biernej w sprawach o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości odzyskanej na skutek tzw. postępowań reprywatyzacyjnych.
W sytuacji, w której na skutek pomyślnego przeprowadzenia postępowania reprywatyzacyjnego dochodzi do podważenia tytułu prawnego władzy publicznej do nieruchomości ze skutkiem wstecznym, wówczas dawni właściciele lub ich następcy prawni mogą dochodzić zapłaty wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości. W wielu jednak przypadkach organy władzy publicznej będące świadomymi braku tytułu prawnego, a zatem będąc posiadaczami samoistnymi w złej wierze, oddawały takie nieruchomości osobom trzecim w posiadanie zależne na przykład poprzez zawieranie umów najmu. W rezultacie to owi posiadacze zależni (przykładowo najemcy), a nie samoistny posiadacz w złej wierze, faktycznie posiadali nieruchomość.
W orzecznictwie pojawiły się rozbieżności co do podmiotów biernie legitymowanych w procesach o zapłatę wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości. Z jednej strony wskazywano, że pozwanymi powinni być najemcy nieruchomości, a z drugiej podnoszono, że odpowiedzialność za zapłatę wynagrodzenia za korzystanie spoczywa na m. st. Warszawie.
Krzysztof Wiktor i Radosław Wiśniewski w linii orzeczniczej pt. „Legitymacja procesowa bierna w sprawach o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości odzyskanej na skutek tzw. postępowań reprywatyzacyjnych”, nie tylko definiują istniejące poglądy orzecznicze w ramach omawianego zagadnienia, ale również przytaczają fragmenty orzeczeń na ich poparcie oraz wskazują pogląd, który na dzień dzisiejszy można uznać za dominujący w judykaturze.
Analiza orzecznictwa oraz inne publikacje omawiające zagadnienia wzbudzające wątpliwości interpretacyjne znajdują się w Systemie LEX.
LEX Linie Orzecznicze to baza autorskich opracowań stanowiących pogłębioną analizę orzecznictwa. Linie orzecznicze to aktualizowane dokumenty, których zadaniem jest prezentacja, w usystematyzowany sposób, istniejących (najczęściej różnych) poglądów interpretacyjnych organów orzeczniczych (organów administracji oraz sądów) w kontekście określonego zagadnienia prawnego.
Więcej: http://www.produkty.lex.pl/linie-orzecznicze>>
Linia orzecznicza: sądy niejednolicie o legitymacji procesowej przy bezumownym korzystaniu z nieruchomości odzyskanej
Gdy po odzyskaniu nieruchomości ze skutkiem wstecznym dawni właściciele lub ich następcy prawni chcą dochodzić zapłaty wynagrodzenia za bezumowne korzystanie, nie wiadomo czy roszczenia kierować do władzy publicznej czy do najemców twierdzą Krzysztof Wiktor i Radosław Wiśniewski z kancelarii Wardyński i Wspólnicy.