Zmiany w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym wprowadzają wiele przepisów związanych z zawieszeniem wykonania działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę. Stanowią one zasadniczo powtórzenie obecnej regulacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Zdaniem Lewiatana takie rozwiązanie budzi uzasadnione wątpliwości.
Jak zauważają autorzy opinii, ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym jest aktem prawnym, który reguluje postępowanie w przedmiocie wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, skutki dokonanych wpisów, uprawnienia sądu rejestrowego, obowiązki poszczególnych podmiotów związane z dokonywaniem zgłoszeń itd.
- Nie wydaje się wobec tego zasadne zamieszczenie w tym akcie prawnym szeregu przepisów regulujących kwestie materialno-prawne związane z zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej, w tym prawa i obowiązki przedsiębiorców w okresie zawieszenia (projektowany art. 20ba ust. 7 i 8 ustawy o KRS), skutki zawieszenia wykonywania działalności w odniesieniu do zobowiązań publicznoprawnych, sposoby obliczania okresu zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej zgodnie z przepisami k.p.a. itp. – czytamy w opinii Lewiatana.
Zdaniem jej autorów, regulacje takie (analogiczne w odniesieniu do przedsiębiorców wpisanych do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz KRS) powinny znaleźć się w jednym akcie prawnym kompleksowo regulującym prowadzenie działalności gospodarczej (a więc w ustawie - Prawo Przedsiębiorców), jak ma to miejsce w obecnym stanie prawnym.
Lewiatan: przepisy o zawieszaniu działalności do prawa przedsiębiorców
W Prawie przedsiębiorców, a nie w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym, powinny znaleźć się przepisy regulujące kwestie materialno-prawne związane z zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej, w tym prawa i obowiązki przedsiębiorców w okresie zawieszenia, jego skutki w odniesieniu do zobowiązań publicznoprawnych - uważa Konfederacja Lewiatan.