Tematem przewodnim dwudziestego, jubileuszowego wydania „Na wokandzie” jest projekt reformy części ogólnej Kodeksu karnego, zmierzającej do ograniczenia kar izolacyjnych w przypadku przestępstw o najmniejszej dolegliwości społecznej.
Jak zauważa w słowie wstępnym redaktor naczelny czasopisma Artur Pawlak, poziom przestępczości nad Wisłą z roku na rok maleje i jest ponad dwukrotnie mniejszy niż w Niemczech czy Wielkiej Brytanii. Jednak pozbawiamy wolności częściej niż wspomniane kraje, dodatkowo, mamy przepełnione więzienia, tysiące sprawców oczekujących na wolności na miejsca w zakładach karnych oraz szybko rosnące zjawisko recydywy.
Jak rozwiązać ten problem? - zadaje pytanie. I zapowiada, że o tym m.in. można przeczytać w najnowszym numerze „Na wokandzie” w artykule opisującym projekt dowartościowania kar grzywny i ograniczenia wolności - jako najbardziej wychowawczych i dolegliwych dla sprawców.
Jak przypomina redakcja, to nie jedyna propozycja korekty polityki karnej opracowana ostatnio w Ministerstwie Sprawiedliwości. Sztandarową inicjatywą resortu jest projekt zwiększenia ochrony pokrzywdzonego i świadka w postępowaniu karnym.
Redakcja poleca również wywiady, z wiceministrem Jerzym Kozdroniem oraz z mecenasem Maciejem Duboisem, nestorem polskich obrońców, który wspomina czasy swojej zawodowej aktywności i każe zastanowić się nad miejscem adwokatury w dzisiejszej rzeczywistości społecznej
Na uwagę - zdaniem redakcji - zasługuje również materiał o metodach przesłuchiwania małoletnich a także opis najnowszych tendencji w marketingu usług prawniczych.
Z artykułami opublikowanymi w kwartalniku można zapoznać się na stronę www.nawokandzie.ms.gov.pl>>>