W toku postępowania sądowego kurator zawodowy dokonał bardzo nieprzyjemnej czynności przymusowego odebrania dziecka, Roberta P. w trybie art. 598 (6) kpc. Napotkał opór opiekunów i wykonał przy tym wiele pracy, poniósł niemałe koszty własne. Kurator pięciokrotnie składał zażalenia na postanowienia sądu o wynagrodzeniu. Sąd Okręgowy we Wrocławiu powziął wątpliwość, czy kuratorowi należy się za tę konkretną czynność dodatkowe wynagrodzenie, czy też ryczałt za każdą wykonaną czynność określony w art.91 ustawy o komornikach sądowych. Jednak odnosi się on tylko do kuratorów społecznych.
Wedle tego przepisu kuratorowi społecznemu przysługuje ryczałt za: przeprowadzenie wywiadu środowiskowego, w tym w sprawach o unieważnienie małżeństwa, ustalenie istnienia lub nieistnienia małżeństwa, rozwód, separację, a także za
obecność przy kontaktach rodziców z dziećmi, ustalonych przez sąd opiekuńczy.
Ryczałt, ten wynosi 4 procent, a w wypadku uczestniczenia w kontaktach rodzicielskich – 10 proc. kwoty bazowej ustalonej dla kuratorów zawodowych na podstawie przepisów o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej.
Ryczałt, przysługuje również kuratorowi zawodowemu. Sąd Okręgowy zwrócił uwagę, że ani rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości, ani ustawa o kuratorach nie wspomina, jakie wynagrodzenie przysługuje kuratorowi zawodowemu za przymusowe odebranie osoby podlegającej władzy rodzicielskiej.
W tej kwestii nie można kierować się orzecznictwem sądów, gdyż jest ono rozbieżne. Dlatego Sąd pytający 22 września br. przedstawił Sądowi Najwyższemu zagadnienie prawne dotyczące zastosowania ryczałtu. Sąd Najwyższy 21 grudnia br. podjął uchwałę o następującej treści:
Kuratorowi zawodowemu przysługuje ryczałt określony w art.91 ust.1 pkt.3 i art.91 ust.2 w związku z art.91 ust.3 ustawy z 27 lipca 2001 o kuratorach sądowych za czynności zlecone przez sądna postawie art. 598 (6) kpc . Ryczałt ten stanowi wydatek w rozumieniu art.5 ust.1 pkt 9 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.
Wydatkiem więc jest ryczałt należny kuratorom sądowym za przeprowadzenie wywiadu środowiskowego w sprawach: o unieważnienie małżeństwa, o rozwód oraz separację, a także za uczestniczenie przy ustalonych przez sąd kontaktach rodziców z dziećmi.
Sygnatura akt III CZP 107/10