Jak podkreśla autor publikacji Czynności procesowe obrońcy i pełnomocnika w sprawach karnych, została ona przygotowana z myślą o praktykach - adwokatach i radcach prawnych występujących przed sądem w sprawach karnych, a także aplikantach adwokackich i radcowskich.
Trzecie wydanie znanej publikacji uwzględnia nowelizację Kodeksu postępowania karnego, która wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2015 r. W formie porównania przedstawiono obecny i przyszły stan prawny, co pozwala na całościowe ujęcie istoty i zakresu zmian wprowadzonych do procedury karnej. Szeroko omówiono regulacje odnoszące się do zwiększonej kontradyktoryjności postępowania sądowego. W tym zakresie nowelizacja stawia bowiem nowe wymagania wobec obrońców i pełnomocników. Powoduje to konieczność dodatkowego przygotowania się do nowej rzeczywistości procesowej.
Książka przedstawia czynności procesowe obrońcy i pełnomocnika w ujęciu praktycznym - według kolejności ich podejmowania. Szczególną uwagę poświęcono czynnościom w postępowaniu przygotowawczym i przed sądem pierwszej instancji oraz związanym z zaskarżaniem orzeczeń, w tym z wnoszeniem kasacji oraz wniosku o wznowienie postępowania. Omówiono również postępowanie o odszkodowanie za niesłuszne skazanie, tymczasowe aresztowanie lub zatrzymanie, a także zasady sporządzania podstawowych pism procesowych (apelacji, kasacji, subsydiarnego i prywatnego aktu oskarżenia oraz powództwa cywilnego), zamieszczając ich wzory wraz z omówieniem. W publikacji w szerokim zakresie cytowane są orzeczenia Sądu Najwyższego.
Czytaj także: Kontradyktoryjny proces i trochę aktywny sędzia>>>