Konkurs zorganizowała, zgodnie z ustawą, Krajowa Rada Sądownictwa. Rada zebrała akta osobowe kandydatów i przeanalizowała je na swoim posiedzeniu. Następnym etapem są otwarte dla mediów przesłuchania. Po ich przeprowadzeniu KRS wybierze dwóch kandydatów i przedstawi ich do wyboru prezydentowi. Ma na to czas do 11 stycznia 2010 r. Prezydent swoją decyzję powinien podjąć najpóźniej 11 marca.
Aplikacje do KRS złożyli prokuratorzy: Anna Adamiak z Prokuratury Krajowej, była szefowa biura ds. obrotu prawnego z zagranicą, Andrzej Biernaczyk z Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp., Jerzy Engelking były wiceprokurator generalny z czasów rządów PiS, Andrzej Janecki, szef Prokuratury Okręgowej we Warszawie, Andrzej Jezyński z Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie, Kazimierz Olejnik, były wiceprokurator generalny z czasu rządów SLD, Marek Staszak, były prokurator krajowy, Bogdan Święczkowski, były szef ABW, obecnie w Prokuraturze Krajowej i obecny prokurator krajowy Edward Zalewski.
Zgłosiło się też dwóch prokuratorów z Naczelnej Prokuratury Wojskowej - jej wiceszef gen. Zbigniew Woźniak i prok. Marek Pasionek, były wiceminister w kancelarii premiera za rządów PiS, współpracownik ministra-koordynatora służb specjalnych Zbigniewa Wassermanna.
Do konkursu zgłosiło się również pięcioro sędziów sądów powszechnych: Małgorzata Bańkowska z Sądu Okręgowego Warszawa-Praga, Tadeusz Julian Haczkiewicz, prezes Sądu Apelacyjnego w Szczecinie, Krystyna Mielczarek, prezes Sądu Apelacyjnego w Łodzi, Andrzej Seremet, sędzia Sądu Apelacyjnego w Krakowie i Dariusz Sielicki sędzia Sądu Okręgowego we Wrocławiu.
KRS zaplanowała, że we wtorek wysłucha Annę Adamiak, Małgorzatę Bańkowską, Andrzeja Biernaczyka, Jerzego Engelkinga, Tadeusza Juliana Haczkiewicza i Andrzeja Janeckiego. W środę przed Radą staną: Andrzej Jeżyński, Krystyna Mielczarek, Kazimierz Olejnik, Marek Pasionek, Andrzej Seremet i Dariusz Sielicki. Na czwartek zaplanowano wysłuchanie Marka Staszaka, Bogdana Święczkowskiego i Edwearda Zalewskiego.