- W dalszym ciągu łamane są konstytucyjne prawa obywateli, a tylko przywrócenie zasad zapisywanych w Konstytucji RP uchroni nas od powstania państwa autorytarnego, do czego zmierza władza ustawodawcza i wykonawcza – piszą sędziowie z „Themis” w uchwale programowej przyjętej 23 kwietnia 2023 r.
Czytaj: KRS: Sędziowie z Iustitii działają politycznie, więc naruszają Konstytucję>>
Będziemy dalej walczyli o przywrócenie praworządności i zagwarantowanie oraz wzmocnienie niezawisłości sędziów i niezależności sądów – informują sędziowie. - Za konieczne uznajemy odwrócenie negatywnych zmian ustrojowych oraz rozliczenie osób odpowiedzialnych za to.
Najważniejszym celem jest przywrócenie funkcjonowania Krajowej Rady Sądownictwa w kształcie przewidzianym przez Konstytucję oraz rozliczenie osób będących członkami obecnie funkcjonującej neoKRS.
Czytaj też w LEX: Krzyżanowska-Mierzewska Magdalena, Proceduralna reakcja Europejskiego Trybunału Praw Człowieka na kryzys praworządności w Polsce >
Cenzura KRS
- W związku z tym, stanowczo sprzeciwiamy się treści uchwały z 21 kwietnia 2023 roku neoKRS, uzurpującej sobie prawo do cenzurowania uchwał legalnego stowarzyszenia sędziów. Czasy cenzury wypowiedzi minęły wraz z poprzednim ustrojem – podkreślają sędziowie. I dodają, że sędziowie, tak jak inni obywatele, mają konstytucyjne prawo wypowiadania się w sprawach publicznych, a obowiązek, w zakresie dotyczącym wymiaru sprawiedliwości.
Czytaj też w LEX: Gomułowicz Andrzej, Spór o wartości - sąd niezależny czy "zależny", sędzia niezawisły czy "zawisły" >
Sędziowie Themis uważają za niedopuszczalną ingerencję w wolność słowa i wyrażania poglądów dokonywaną przez osoby wybrane do konstytucyjnego organu nielegalnie i niespełniające merytorycznych i moralnych standardów do zasiadania w organie, mającym stać na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Obywatelom naszego kraju potrzebny jest niezawisły, sprawiedliwy i sprawny sąd. Dotychczasowe zmiany legislacyjne zamiast przyspieszenia i usprawnienia procedur, spowodowały jedynie chaos i przedłużenie czasu trwania postępowań sądowych.
Przeprowadzenie rzeczywistej, skutecznej i realizowanej w interesie obywateli reformy musi być jednak poprzedzone przywróceniem stanu zgodnego z Konstytucją RP.
Czytaj też w LEX: Laskowski Michał, Granice wolności wypowiedzi sędziego w warunkach kryzysu praworządności >
Realizacja zobowiązań unijnych
Dlatego też wzywają władze ustawodawczą i wykonawczą do realizacji zobowiązań podjętych wobec Unii Europejskiej, zmierzających do spełnienia warunków określanych jako „kamienie milowe”.
Sędziowie członkowie Stowarzyszenia Sędziów Themis deklarują, że gotowi są wziąć udział w merytorycznej debacie i naprawie zniszczonych dotychczasowymi działaniami instytucji, zasad i reguł demokratycznego państwa.
Czytaj też w LEX: Maniewska Eliza, Apolityczność jako wyznacznik granic wolności wypowiedzi sędziego dotyczących ustawowych reform sądownictwa (ich krytyki) >>
Cena promocyjna: 84.15 zł
|Cena regularna: 99 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 84.15 zł