Czytaj: 

Przepisu takiego nie było w obowiązującej od 3 kwietnia br. nowej ustawie o Sądzie Najwyższym, ani we wniesionym właśnie przez posłów Prawa i Sprawiedliwości projekcie kolejnej jej nowelizacji. Pierwsze czytanie tego projektu odbyło się we wtorek po południu w sejmowej komisji sprawiedliwości i właśnie podczas tego posiedzenia autorzy projektu zaproponowali do niego poprawkę.

Czytaj: Zmiany dot. skargi nadzwyczajnej i powoływania asesorów gotowe do II czytania>>

Przewiduje ona wprowadzenie obowiązku zasięgnięcia opinii Krajowej Rady Sądownictwa przez prezydenta przed wyrażeniem zgody na dalsze zajmowanie stanowiska przez sędziego Sądu Najwyższego, który osiągnął wiek przejścia w stan spoczynku. - Chcemy, aby KRS w sprawie wyrażenia zgody na dalsze sprawowanie sędziego Sądu Najwyższego miała uprawnienie zgłoszenia swojej opinii - argumentował poseł PiS Marek Ast, reprezentant wnioskodawców.


Przeciwni poprawce byli posłowie opozycji. Ich zdaniem poprawka nie powinna być omawiana przez komisję, ponieważ wychodzi ona poza zakres merytoryczny projektu nowelizacji. - Absolutnie ta poprawka nie ma racji bytu i wykracza poza zakres przedłożenia. W tym momencie zakres ustawy dotyczył dwóch kwestii: skargi nadzwyczajnej i asesorów, a państwo  wrzucacie zmianę dot. trzeciej materii. Jest to novum legislacyjne. Łamiecie wszelkie standardy dobrego stanowienia prawa - mówiła posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna).

 
Państwo prawa to niezależne sądy >>