Krajowa Rada Radców Prawnych apeluje do prawników, samorządów prawniczych, kancelarii, organizacji rządowych i pozarządowych do opracowywania i wdrażania strategii i programów świadczenia pomocy prawnej pro bono.  Świadczenie takiej pomocy przez zawody prawnicze – które zajmują wyjątkowe i uprzywilejowane miejsce w wymiarze sprawiedliwości - pozwala na zaspokojenie potrzeb prawnych osób ubogich i przywraca zaufanie publiczne do instytucji rządowych i sądowniczych - napisano w oświadczeniu KRRP.

Pomoc prawna pro bono to porady, reprezentacja prawna osób, społeczności lub organizacji. Tym mianem określamy także działania wspierające system wymiaru sprawiedliwości, pozarządowe instytucje obywatelskie, kulturalne czy edukacyjne. Jest to także pomoc przy opracowywaniu projektów aktów prawnych czy zapewnianie szkolenia prawniczego. Dziś setki radców prawnych udzielają bezpłatnej pomocy prawnej osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej.

Samorząd radców prawnych aktywnie wspiera zachowania pro bono. Konkretnym przykładem jest konkurs „Kryształowe serce” , który promuje bezinteresowną pomoc prawników na rzecz osób fizycznych, organizacji społecznych, kościołów i związków wyznaniowych, uchodźców, repatriantów i innych osób poszukujących pomocy prawnej. W tym roku odbyła się pierwsza edycja konkursu, w której nagrodzono radców prawnych szczególnie zaangażowanych w pomoc prawną pro bono. Ta inicjatywa będzie kontynuowana w kolejnych latach - oświadczyło prezydium KRRP.

Samorząd Radców Prawnych apeluje także do rządu o promowanie i wspieranie inicjatyw pro bono w udzielaniu pomocy prawnej, co oznacza również powstrzymanie się od tworzenia przeszkód w świadczeniu takiej pomocy. W szczególności oznacza to postulat zwolnienia pomocy prawnej pro bono z obowiązujących w naszym kraju podatków.  KRRP opowiada się za likwidacją wszystkich przeszkód w dostępie do wymiaru sprawiedliwości, który jest koniecznym warunkiem wolności, sprawiedliwości i praworządności. Dziś wiele osób, ze względu na swój status materialny czy życiowy, nie ma dostępu do wymiaru sprawiedliwości i skutecznej reprezentacji prawnej. A takie prawo jest jednym z praw człowieka.

Dlatego wszystkie rządy mają elementarny obowiązek egzekwowania i ochrony tego prawa poprzez finansowanie przez skarb państwa pomocy prawnej. Takie rozwiązanie wynika z artykułu 10 Deklaracji Praw Człowieka, a także Rezolucji w Sprawie Pomocy Prawnej przyjętej przez Radę International Bar Association (Międzynarodowe Zrzeszenie Prawników) w 1996 roku. Krajowa Rada Radców Prawnych apeluje także o przyspieszenie prac i przyjęcie ustawy regulującej zasady dostępu do bezpłatnej pomocy prawnej przez osoby ubogie.

(Źródło:KRRP/KW)