Jak zauważa autor wydanej właśnie książki Karnoprawna reakcja na zjawisko kradzieży tożsamości, podawane są przy tym olbrzymie kwoty strat, jakie kradzież tożsamości przynosi gospodarce. - Mając na względzie te okoliczności, a także stosunkowo niedawne wprowadzenie do kodeksu karnego przepisu, mającego kryminalizować kradzież tożsamości, zasadne jest spojrzenie na to zjawisko z punktu widzenia prawa karnego - stwierdza. I dodaje, że w jego publikacji podjęta została próba jego zdefiniowania, określenia skali i skutków, klasyfikacja, analiza różnych metod kryminalizacji w prawie porównawczym, ocena polskich regulacji oraz odpowiedź na pytanie, czy kryminalizacja jest efektywnym środkiem zapobiegania i zwalczania kradzieży tożsamości oraz jakie są ewentualnie inne sposoby prewencji. W publikacji poruszono również zagadnienia karnoprocesowe związane ze ściganiem kradzieży tożsamości.
Czytaj: Prof. Łętowska wygrała, ale Facebook toleruje kradzież tożsamości>>>
Zdaniem autora jest to potrzebne, ponieważ zjawisko nie było jeszcze szerzej analizowane w nauce polskiej, a w przekonaniu autora nie sposób ocenić karnoprawnej reakcji na badane zachowanie oraz zakresu i znaczenia art. 190a § 2 k.k. bez spojrzenia na całokształt regulacji znajdujących się w szeroko rozumianym prawie karnym.
Jak podkreśla wydawca książki, monografia zawiera kompleksową analizę karnoprawnych regulacji dotyczących zjawiska kradzieży tożsamości z uwzględnieniem różnych przedmiotów ochrony i znamion czynów zabronionych. Autor dokonał wykładni art. 190a § 2 k.k. w zbiegu z innymi przepisami oraz omówił ściganie kradzieży tożsamości na podstawie innych przepisów.
Publikacja prezentuje m.in. następujące zagadnienia:
• identyfikację zjawiska kradzieży tożsamości,
• jego definicjię, skalę i skutki,
• ocenę polskich regulacji w tym zakresie,
• odpowiedź na pytanie, czy kryminalizacja jest efektywnym środkiem zapobiegania i zwalczania kradzieży tożsamości oraz jakie są ewentualnie inne sposoby prewencji.
Według autora i wydawcy, książka przeznaczona jest dla prawników praktyków - radców prawnych, adwokatów, sędziów i prokuratorów oraz osób zajmujących się ochroną danych osobowych. Zainteresuje również podmioty uczestniczące w procesie legislacyjnym, przedstawicieli nauki, a także urzędników.