Rozporządzenie Ministra Finansów z 8 lipca 2011 r. w sprawie warunków, sposobu i szczegółowego trybu wykonywania niektórych czynności przez inspektorów i pracowników kontroli skarbowej, sposobu i trybu współpracy z Policją w zakresie wykonywanych czynności oraz wzorów dokumentów stosowanych w sprawach zatrzymania osoby i kontroli rodzaju paliwa używanego do napędu pojazdu mechanicznego (Dz. U. z 2011 r. Nr 152, poz. 899), wydane na podstawie art. 11c ust. 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej (Dz. U. z 2011 r. Nr 41, poz. 214 i Nr 53, poz. 273) w § 9 ust. 1 pkt. 1 lit. "d" stanowi, że inspektor kontroli skarbowej jest obowiązany do pouczenia osoby zatrzymanej o prawie do nawiązania w dostępnej formie kontaktu z adwokatem, a także bezpośredniej z nim rozmowy.
Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która zabiegała o zmianę tego przepisu podkreśla, że Ministerstwo Finansów uwzględniło je uwagi do pierwotnego brzmienia projektu rozporządzenia, zakładającego obligatoryjną obecność pracowników kontroli skarbowej przy rozmowie zatrzymanego z adwokatem.
Kontroler skarbowy nie posłucha rozmowy podejrzanego z adwokatem
Nowe rozporządzenie ministra finansów stanowi, że osoba zatrzymana w związku z podejrzeniem o przestępstwo karnoskarbowe, ma prawo do rozmowy z obrońcy bez obecności inspektora skarbowego. Wcześniejszy projekt tej regulacji zakładał obligatoryjną obecność pracowników kontroli skarbowej przy takich kontaktach.