Zawieszenie wiąże się z ministerialnym wnioskiem o wydalenie go ze służby skierowanym do Komisji Dyscyplinarnej działającej przy Krajowej Radzie Komorniczej. Minister stawia komornikowi zarzuty niekontrolowania przebiegu i wyników egzekucji prowadzonych w jego kancelarii. Chodzi między innymi o ubiegłoroczne postępowanie, w trakcie którego asesor pracujący u Kluczkowskiego zajął i sprzedał traktor niezadłużonego rolnika spod Mławy.
Czytaj: Komornik odpowie za zajęcie niewłaściwego ciągnika>>>

Krajowa Rada Komornicza przypomina w związku z tym, że przed jej komisją dyscyplinarną trwa już postępowanie dyscyplinarne w sprawie komornika Kluczkowskiego wszczęte na wniosek Krajowej Rady Komorniczej. - Minister zawieszając komornika Kluczkowskiego do czasu zakończenia postępowania dyscyplinarnego wykorzystał prawo, którym Krajowa Rada Komornicza niestety nie dysponuje. KRK nie może bowiem samodzielnie zawiesić komornika – czytamy w oświadczeniu samorządu.
Samorząd podkreśla, że decyzja ministra doprowadzi do połączenia obu postępowań (wszczętego na wniosek KRK, z tym wszczętym na wniosek ministra) i ma nadzieję, że pozwoli szybko zakończyć całą sprawę. Krajowa Rada przypomina też, że niedawno decyzją komisji dyscyplinarnej KRK wydalony ze środowiska został asesor, który pracował u komornika Kluczkowskiego. Krajowej Radzie Komorniczej bardzo zależy na eliminowaniu wszelkich nieprawidłowości.
- Zawsze będziemy stać na straży wysokich standardów wykonywania zawodu komornika, którego rolą jest przede wszystkim egzekucja wyroków sądowych i pomoc wierzycielowi, który ma prawo oczekiwać zwrotu długu – napisano w oświadczeniu KRK.



Wojciech Tomalak
Status ustrojowy i procesowy komornika sądowego>>>