Ministerstwo sprawiedliwości planuje dużą nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego. Zmiany obejmą tryb składania skargi na czynności komornika - zyska on prawo do uwzględnienia skargi w całości.
Po noweli, przekazanej do konsultacji międzyresortowych, skarga na czynności komornika będzie składana za jego pośrednictwem. Jeżeli komornik oceni ją jako zasadną, to uwzględni ją w całości bez przekazywania do sądu. Ma to ułatwić i przyspieszyć postępowanie, ponieważ w wielu przypadkach zniknie konieczność czasochłonnego przekazywania akt pomiędzy komornikiem a sądem.
Ujednolicone mają zostać także regulacje dotyczące właściwości sądu, który rozpatruje skargę na czynności komornika. Po nowelizacji w każdym przypadku sądem właściwym do rozpatrzenia skargi ma być sąd rejonowy, przy którym działa komornik (obecnie w przypadku komorników, których wybrano poza właściwością ogólną, skargę rozpatruje sąd, który byłby właściwy na ogólnych zasadach).
Postępowanie przyspieszyć ma także rezygnacja z obligatoryjnego wyznaczenia rozprawy w sprawie rozpoznania skargi na postanowienie komornika o ukaraniu grzywną. Decyzję o wyznaczeniu rozprawy ma podejmować sąd biorąc pod uwagę okoliczności konkretnej sprawy. Analogiczne zmiany mają dotyczyć obowiązku zawiadamiania prokuratora o takim postępowaniu.
Nowelizacja doprecyzować ma także przepisy dotyczące odrzucenia skargi w przypadku, gdy zachodzą podstawy do podjęcia przez sąd z urzędu działań zmierzających do zapewnienia prawidłowego toku egzekucji (art. 759 § 2 k.p.c.). Po zmianach w takiej sytuacji sąd odrzuci skargę, co zapewni skarżącemu możliwość złożenia zażalenia na odrzucenie, którą obecnie w takim przypadku traci. Jak bowiem wskazuje wykładnia art. 7673 k.p.c. - w przypadku uznania, że zachodzą przesłanki do podjęcia czynności z urzędu sąd nie wydaje postanowienia o odrzuceniu skargi. Po nowelizacji przepisów składający skargę ma mieć możliwość zaskarżenia odrzucenia, co nie wyłączałoby jednocześnie podjęcia przez sąd czynności w trybie art. 759 § 2 k.p.c.
Monika Sewastianowicz