Dotyczyło ono postępowania organów egzekucyjnych w sytuacji, gdy dłużnik odmawia zawarcia z gminą umowy najmu lokalu socjalnego, ponieważ uważa, że stan budynku nie odpowiada określonym standardom.

Minister podkreśla, że przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów i wydanych do niej aktów wykonawczych nie są wadliwe, jasno bowiem określają, jakie warunki musi spełniać lokal socjalny. Pozwalają także dłużnikowi na odmowę zawarcia umowy, jeżeli stan budynku jest niezgodny z tymi normami, bez konieczności przenoszenia się do przydzielonego lokalu. Do wstrzymania egzekucji konieczne jest jednak wystąpienie przez dłużnika do sądu, ponieważ bez tego komornik, nawet uznając racje dłużnika, musi dokonać eksmisji w ciągu siedmiu dni.

Właściwym wnioskiem, którego złożenie powoduje wstrzymanie eksmisji, jest wniosek o ustalenie, czy dłużnikowi nadal przysługuje prawo do lokalu socjalnego. We wniosku należy wskazać, że zaoferowany przez gminę lokal nie spełnia standardów przewidzianych dla tego typu mieszkań. Z podobnym wnioskiem zwrócić może się także dłużnik, wobec którego eksmisji już dokonano - rozstrzygając o zasadności pozwu, sąd ustali, czy nie ma on prawa do żądania od gminy większego mieszkania.

Pismo opublikowano na stronie internetowej Fundacji:

www.hfhr.pl/wp-content/uploads/2013/04/MTBiGM_HFPC_8_04_2013.pdf