Założenia projektu nowelizacji resort sprawiedliwości przekazał do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Projekt, opublikowany na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji, przewiduje zmianę przepisu upoważniającego ministra sprawiedliwości do określania organizacji, sposobu wydawania oraz podstawy ustalenia ceny numerów Monitora Sądowego i Gospodarczego. Obecnie obowiązujący przepis nie zawiera szczegółowych wytycznych, przez co narusza standardy konstytucyjne.
Przepis zostanie doprecyzowany o zapis, że regulując ww. kwestie minister musi brać pod uwagę koszty wydawania Monitora oraz zapewnianie szybkiego, powszechnego dostępu do publikowanych w nim informacji. Ten zapis, zdaniem KRK, jest nieco zbyt lakoniczny. W opinii do założeń komornicy zwracają uwagę, że przepis upoważniający organ do wydania stosownego aktu wykonawczego powinien zawierać bardziej szczegółowe wytyczne co do granicy wysokości opłaty i sposobu jej ustalania.
Pozytywnie komornicy oceniają zniesienie obowiązku przechowywania przez przedsiębiorcę w lokalu swojej siedziby numerów Monitora Sądowego i Gospodarczego, w których publikowane były ogłoszenia tego przedsiębiorcy. KRK podziela zdanie resortu, że taki zapis stał się zbędny ze względu na wprowadzenie obowiązku publikowania Monitora w internecie.
Komornicy: nowe przepisy dotyczące Monitora Sądowego za mało precyzyjne
Krajowa Rada Komornicza uważa, że resort sprawiedliwości powinien doprecyzować założenia do nowelizacji ustawy o wydawaniu Monitora Sądowego i Gospodarczego o szczegółowe wytyczne dotyczące opłat za publikator.