Komornicy przypominają, że to, iż prowadzą działalność egzekucyjną i są uprawnieni do stosowania przymusu w imieniu państwa, nie może uzasadniać pozbawienia ich konstytucyjnej ochrony prywatności. Zwłaszcza gdy nie jest to niezbędne do realizacji celów związanych z ochroną środków publicznych. Komornicy nie negują natomiast obowiązku składania oświadczeń, bo dziś też prawo ich do tego obliguje. Ale jednocześnie wyraźnie podkreślają, że zaliczenie ich – zgodnie z projektem – do podmiotów pełniących funkcje publiczne obarczone jest błędem prawnym i systemowym.
Komornicy zostali w tym projekcie potraktowani jako osoby pełniące funkcje publiczne. Tymczasem – jak twierdzą – nigdy do takiej kategorii nie powinni być zaliczeni. Wykonują oni co prawda określone czynności w imieniu państwa, ale działalności tej nie prowadzą, opierając się na środkach publicznych.
– Państwo w żaden sposób nie uczestniczy w finansowaniu działalności egzekucyjnej. Z tej przyczyny publiczne rozliczanie stanu majątkowego osób wykonujących zawód komornika sądowego jest niczym nieuzasadnione – wskazują komornicy.

 

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna