W oświadczeniu członkowie Komitetu podkreślają, że Trybunał Konstytucyjny to podstawowy organ ochrony zasady demokratycznego państwa prawa. Wszelkie zmiany dotyczące jego pozycji czy składu muszą w pełni realizować wymogi płynące z tej zasady.
Autorzy oświadczenia przypominają, że nowa regulacja, pozostawiając wymogi dotyczące między innymi cenzusu wieku i stażu pracy, wprowadza zmiany w zakresie kwalifikacji zawodowych, jakimi musi się wykazać kandydat (kandydatka). Zgodnie z proponowaną zmianą, by zostać sędzią Trybunału Konstytucyjnego nie będą wymagane, jak dotąd, obok ukończonych studiów prawniczych tytuł naukowy bądź ukończenie aplikacji sędziowskiej, prokuratorskiej, adwokackiej czy radcowskiej, a wystarczyć ma jedynie uzyskanie stopnia magistra prawa i 10 lat zajmowania stanowisk związanych z tworzeniem lub stosowaniem prawa w instytucjach publicznych.
Czytaj: Nowa ustawa ma usprawnić Trybunał Konstytucyjny>>>
- Wprowadzenie takiej zmiany spowoduje, iż wymagania stawiane kandydatom na sędziów Trybunału Konstytucyjnego będą zdecydowanie niższe niż te dotyczące kandydatów na urząd sędziego Sądu Najwyższego lub Naczelnego Sądu Administracyjnego – alarmuje Komitet Helsińskie w Polsce.
Autorzy stanowiska przypominają też, że pierwotna wersja nowelizacji umożliwiała zgłaszanie kandydatur przez przedstawicieli szeroko rozumianego środowiska prawniczego w Polsce. - Pragniemy przypomnieć, iż rolą Trybunału Konstytucyjnego jest weryfikacja zgodności aktów prawnych z Konstytucją RP, w tym także z jej rozdziałem II, obejmującym gwarancje praw i wolności człowieka. W związku z powyższym urząd sędziego Trybunału Konstytucyjnego powinni pełnić prawnicy o najwyższych kwalifikacjach zawodowych – czytamy w wydanym dziś oświadczeniu.
Czytaj: Komisja Senatu: kwalifikacje do TK jak do Sądu Najwyższego >>>