Autorzy wydanej właśnie przez Wolters Kluwer książki pt. Postępowanie przed Wojewódzką Komisją do Spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych  przypominają, że poprzez powołanie do życia z dniem 1 stycznia 2012 r. szesnastu wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych spełniły się zgłaszane w doktrynie prawa postulaty o ustanowienie w Polsce szczególnego systemu kompensacji szkód ponoszonych przez pacjentów w zakresie zdarzeń medycznych bez potrzeby orzekania winy personelu medycznego. - Ustanowienie tego rodzaju mechanizmów prawnych niewątpliwie stanowi poważne odstępstwo od obowiązujących dotychczas zasad tradycyjnego reżimu odpowiedzialności odszkodowawczej na drodze sądowej – stwierdzają.
Więcej: Lekarze i prawnicy orzekną o odszkodowaniach>>>

Jak jednak zauważają, działalność komisji w praktyce ujawniła wiele problemów nieuwzględnionych przez ustawodawcę, przed którymi każdego dnia stają członkowie tych komisji oraz poszkodowani pacjenci i ich przedstawiciele. - Powstanie tej książki zostało zainspirowane problemami, z jakimi spotykalismy się podczas przeszło dwuletniej pracy w Wojewódzkiej Komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych w Warszawie – piszą autorzy w przedmowie do książki.

imagesViewer


Jak podkreślają Dorota Karkowska i Jacek Chojnacki, celem publikacji jest prezentacja procedury dochodzenia roszczeń o ustalenie zdarzenia medycznego przed wojewódzką komisją do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych. Tryb dochodzenia roszczeń przed komisją stanowi nową formę dochodzenia rekompensaty szkód przez pacjentów i ich spadkobierców i jest alternatywą wobec cywilnego postępowania sądowego.
Komisja orzeka, czy zdarzenie, którego następstwem była szkoda majątkowa lub niemajątkowa, stanowiło błąd medyczny. Wydanie przez komisję orzeczenia o ustaleniu takiego zdarzenia stanowi podstawę do przyznania wnioskodawcy odszkodowania lub zadośćuczynienia pieniężnego wypłacanego przez ubezpieczyciela lub bezpośrednio przez szpital.
W książce omówiono m.in.:
•    sytuację prawną stron tego postępowania, tj. wnioskodawcy, szpitala, ubezpieczyciela i ich pełnomocników,
•    zakres przedmiotowy działalności komisji,
•    poszczególne czynności procesowe, od złożenia wniosku do wydania orzeczenia,
•    kwestię kosztów postępowania i zasady otrzymania odszkodowania.
Według autorów, publikacja jest przeznaczona dla menedżerów w szpitalach i przychodniach, pracowników organów założycielskich podmiotów leczniczych, praktyków prawa specjalizujących się w prawie medycznym i prawach pacjenta, a także dla pacjentów.

Więcej o publikacji>>>