Adwokaci odnoszą się w w tych oświadczeniach do postanowienia Trybunału Konstytucyjnego z 18 listopada br.
ORA w Łodzi w uchwale wyraża swój sprzeciw wobec lekceważenia postulatów środowiska adwokackiego w sprawie dostosowania wysokości wynagrodzenia adwokata, za usługi pomocy prawnej świadczonej z urzędu, określonych rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu, (Dz. U. 2002 Nr 163, poz. 1348 z późn. zm.), do rzeczywistych kosztów tych usług i realnej ich wartości.
- Utrzymywanie stawek na poziomie niezmienionym od roku 2002 r. godzi nie tylko w podstawowe zasady ochrony prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie usług adwokackich, ale także w interes wymiaru sprawiedliwości, gdyż pomija całkowicie czas pracy niezbędny dla zapewnienia klientom z urzędu właściwej reprezentacji oraz należytego przygotowania do obrony ich interesów w postępowaniu sądowym - czytamy w uchwale.
Czytaj: TK nie rozpatrzy skargi na wysokość stawek za urzędówki>>>

Jednocześnie ORA w Łodzi wyraża zaniepokojenie treścią uzasadnienia postanowienia Trybunału Konstytucyjnego z 18 listopada.w którym Trybunał odmówił nadania biegu skardze konstytucyjnej adw. M. Matusiak–Frącczak, kwestionującej zgodność z Konstytucją przepisów regulujących wysokość stawek minimalnych opłat za czynności adwokackie.
- Pogląd Trybunału wyrażony w tej konkretnej sprawie prowadzi do faktycznego przerzucania na adwokatów całości kosztów zapewnienia obywatelom dostępu do pomocy prawnej z urzędu, które zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy Prawo o adwokaturze winien ponosić Skarb Państwa. Nie do zaakceptowania jest także nałożenie na adwokatów obowiązku o charakterze publicznoprawnym aktem rangi rozporządzenia, co bezpośrednio narusza art. 84 i 217 Konstytucji RP. – napisano w uchwale ORA w Łodzi.