KNF stwierdziła, że naruszył on art. 39 ust. 2 pkt 4 lit. b ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 211, poz. 1384 z późn. zm.).
KNF, ze względu na walory edukacyjne, szeroko umotywowała swoją decyzję. Kluczowe było to, że ukaranie nastąpiło w związku z rozpowszechnianiem nieprawdziwych informacji o spółce publicznej przez prezesa jej zarządu, a więc przez osobę najlepiej poinformowaną o sprawach spółki, której słowa są przedmiotem szczególnego zainteresowania uczestników rynku i mogą stać się podstawą dla podejmowanych przez nich decyzji inwestycyjnych.
Komisja podkreśliła jak znacząca jest rola osób, które publicznie wypowiadają się na temat spółek publicznych, w tym członków organów tych spółek, i jak ważna jest dbałość o prawdziwość i rzetelność rozpowszechnianych informacji. Informacje pochodzące od osób bezpośrednio związanych ze spółką bardzo często stają się podstawą decyzji inwestycyjnych. Jednocześnie, często zdarza się, że akcjonariusze, zwłaszcza mniejszościowi, nie mają możliwości zweryfikowania informacji pochodzących od osób zarządzających spółką. Nadużycie zaufania na rynku kapitałowym może mieć szczególnie negatywne skutki dla tego rynku, obniżając jego efektywność, dlatego przypadki rozpowszechniania nieprawdziwych informacji przez osoby związane ze spółką muszą się spotkać ze stanowczą reakcją Komisji.
W świetle okoliczności ustalonych przez KNF, prezes zarządu (CEO) spółki Avtech Aviation&Engineering, której akcje były przedmiotem obrotu w alternatywnym systemie obrotu na rynku NewConnect w okresie od dnia 27 lipca 2011 r. do dnia 3 stycznia 2012 r., mimo pogarszającej się sytuacji finansowej spółki oraz utraty przez nią płynności finansowej, zapewniał inwestorów (poprzez podpisywane przez siebie raporty bieżące i okresowe), że działalność spółki jest stabilna.
Opracowanie: Małgorzata Jastrzębska,