Jak informuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, które koordynuje konsultacje w Polsce, 1 września Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje publiczne dotyczące przeglądu obecnie obowiązujących ram regulacyjnych rynku łączności elektronicznej (tzw. dyrektyw „pakietu telekomunikacyjnego”, czyli dyrektywy ramowej 2002/21/WE, dyrektywy o zezwoleniach 2002/20/WE, dyrektywy o dostępie 2002/19/WE, dyrektywy o usłudze powszechnej 2002/22/WE, zmodyfikowanych w 2009 dyrektywą lepszych uregulowań prawnych 2009/140/WE i dyrektywą ws. praw obywateli 2009/136/WE), a także rozporządzenia ws. BEREC 1211/2009).
Więcej informacji wraz ze szczegółowym kwestionariuszem opracowanym przez KE można znaleźć na stronie internetowej Komisji Europejskiej. znaleźć na stronie internetowej Komisji Europejskiej>>>
Równolegle Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje publiczne na temat zapotrzebowania na szybki Internet dobrej jakości po 2020 r. Ich celem jest oszacowanie i lepsze zrozumienie potrzeb i oczekiwań użytkowników indywidualnych jak i inwestorów, z myślą o opracowaniu polityki publicznej odpowiedniej dla wspierania przyszłych sieci cyfrowych. Wyniki Konsultacji mają też pomóc w tworzeniu takiego otoczenia regulacyjnego, które pozwoli zapewnić wszystkim użytkownikom – np. gospodarstwom domowym, przedsiębiorstwom, instytucjom publicznym – możliwości czerpania korzyści z gospodarki cyfrowej i udziału w społeczeństwie cyfrowym.
Konsultacje KE potrwają do 7 grudnia br. a ich wyniki będą stanowiły podstawę do przygotowania przez KE w 2016 r. projektów zmieniających zasady obecnie funkcjonującego rynku łączności elektronicznej w UE. Konsultacje są prowadzone w ramach inicjatywy KE dotyczącej budowy Jednolitego Rynku Cyfrowego w UE>>>
Damian Cyman
Elektroniczne instrumenty płatnicze a bezpieczeństwo uczestników rynku finansowego>>>
KE konsultuje zmiany dot. łączności elektronicznej
Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje publiczne dotyczące przeglądu obecnych ram regulacyjnych rynku łączności elektronicznej. Mają one posłużyć przygotowaniu propozycji nowych aktów prawnych w tym obszarze. Uwagi do projektu można zgłaszać do 23 listopada 2015 r.