Prokurator Krzysztof B. został obwiniony z powodu nieuzasadnionej bezczynności w prowadzonej sprawie i wydawanie wadliwych postanowień. Chodziło o uchylenie aresztu dla podejrzanego mężczyzny o gwałt na 12-letniej dziewczynce. A po kilku miesiącach umorzył postępowanie.
Wątpliwość czy prokurator jest winny
Po przesłuchaniu oskarżonego prokurator Krzysztof B. doszedł do wniosku, że pokrzywdzone dziecko wyglądało poważniej i sprawca przestępstwa mógł sądzić, że ma do czynienia z 15-latką. Ponadto - zdaniem obwinionego prokuratora - ofiara miała skłonność do konfabulacji. Według biegłych jej zeznania nie były jasne, mogła godzić się na stosunek seksualny.
Prokurator Generalny nie zgodził się z takim obrotem sprawy, zrobił prokuratorowi wytyk. Śledztwo wznowiono i obecnie toczy się postępowanie karne przed sądem okręgowym.
Rzecznik dyscyplinarny postanowił postawić zarzuty Krzysztofowi B. z powodu błędnego uchylenia aresztu. Jednak w końcu rzecznik umorzył postępowanie, gdyż nie doszło do czynu zabronionego. Sąd dyscyplinarny przy Prokuratorze Generalnym utrzymał decyzję rzecznika w mocy twierdząc, że nie ma podstaw do postawienia zarzutów o złamanie etyki zawodowej przez Krzysztofa B.
Dopuszczalność kasacji Prokuratora Generalnego
Kasację od wyroku sądu dyscyplinarnego II instancji, sądu korporacyjnego przy Prokuraturze Generalnym wywiódł Prokurator Generalny. Mimo, że art. 163 a) Prawa o prokuraturze stanowi, że niedopuszczalna jest kasacja od orzeczenia sądu dyscyplinarnego II instancji.
Prokurator Generalny uznał jednak, że może złożyć kasację i powołał się na uchwalę 7 sędziów Izby Dyscyplinarnej z 27 listopada 2019 r. w sprawie adwokata. Według tej uchwały w postępowaniu dyscyplinarnym adwokatów art. 521 kpk ma zastosowanie do postanowień sądu dyscyplinarnego dla adwokatów ( Sygnatura akt II DSI 67/18).
Według Zbigniewa Ziobry sąd korporacyjny niewłaściwie ocenił dowody, nie odniósł się też do wszystkich wątpliwości z nich wynikających. Pierwszy zastępca rzecznika dyscyplinarnego Małgorzata Nowak w czasie rozprawy w Izbie Dyscyplinarnej stwierdziła, że kasacja PG nie przysługuje, ale tylko w sprawach kończących postępowania dyscyplinarne. - A ponadto można zastosować art. 521 kpk w celu ochrony praw osób pokrzywdzonych. - Kasacja w sprawie dyscyplinarnej jest możliwa i zasadna - powiedziała prokurator Nowak.
Zobacz procedurę w LEX: Kasacja nadzwyczajna >
Izba uchyla orzeczenie
Jak wyjaśniał sędzia sprawozdawca Adam Tomczyński, sprawę należy przekazać do ponownego rozpoznania sądowi II instancji, gdyż organy państwa muszą ustalić, czy doszło do przestępstwa.
- Kasacja Prokuratora Generalnego jest dopuszczalna, gdyż każdy ma prawo do sądu. Zaś sąd dyscyplinarny II instancji dla prokuratorów nie jest sądem drugiej instancji, takim sądem jest Sąd Najwyższy - mówił sędzia Tomczyński. - Ponadto bulwersujące okoliczności sprawy wskazują, że doszło do zbliżenia seksualnego między małoletnią a sprawcą. W postępowaniu prokuratorskim zatem popełniono poważny błąd.
Izba Dyscyplinarna orzekła, że z punktu materiału dowodowego prokurator Krzysztof B. nie wyjaśnił wątpliwości, a mimo to zmienił swoją decyzję na niekorzyść ofiary.
Sygnatura akt II DSI 17/20, wyrok z 21 lipca 2020 r.