Wniosek miał związek z publikacją Roberta Zielińskiego pt. „Specłużba poza kontrolą”, która ukazała się w dniu 16 grudnia 2009 r. w „Dzienniku – Gazecie Prawnej”, w której poruszony został m.in. problem kontroli parlamentarnej nad działalnością wywiadu skarbowego, którą sprawuje nie Sejmowa Komisja ds. Służb Specjalnych, ale Komisja Finansów Publicznych.
Jak twierdzą działacze Fundacji, celem wniosku było ustalenie, którzy członkowie Komisji Finansów Publicznych posiadają certyfikat bezpieczeństwa dostępu do informacji niejawnych o charakterze „ściśle tajne”, a tym samym mogą w ogóle domagać się informacji związanych z wykonywaniem przez wywiad skarbowy czynności operacyjno - rozpoznawczych, w tym kontroli operacyjnej (uregulowanej w art. 36c ustawy z dnia z dnia 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej, Dz. U. Nr 100, poz. 442 ze zm.).
W odpowiedzi nadesłanej 17 lutego 2010 r. naczelnik wydziału poinformował, iż przygotowanie informacji wymaga weryfikacji posiadanych przez Kancelarię Sejmu danych oraz ustalenia, czy w stosunku do poszczególnych posłów nie zachodzą okoliczności wyłączające możliwość udostępnienia informacji na ich temat. Z kolei 10 marca 2010 r. Fundacja otrzymała odpowiedź dyrektora Biura Korespondencji i Informacji, w której stwierdził, iż Kancelaria Sejmu nie posiada pełnej wiedzy w zakresie określonym we wniosku. Wskazał też, iż w świetle postanowień regulaminu Sejmu RP „Kancelaria Sejmu wykonuje zadania organizacyjno – techniczne i doradcze związane z działalnością Sejmu i jego organów, a także stwarza posłom warunki do wykonywania mandatu poselskiego. W sytuacji, kiedy posłowie nie wykonują w tym zakresie zadań związanych z dostępem do informacji niejawnych, Kancelaria Sejmu nie ma podstaw prawnych do zobowiązania ich do przekazania Kancelarii informacji o posiadanych poświadczeniach bezpieczeństwa i ewentualnej aktualizacji” - napisał dyrektor.
Działacze Fundacji twierdzą, że odpowiedź Kancelarii Sejmu dziwi ich, zwłaszcza iż wniosek o udostępnienie informacji publicznej miał za zadanie ustalenie czy posłowie wybrani do Komisji Finansów Publicznych obecnej kadencji, mają wszelkie predyspozycje do wypełniania zadań nałożonych na nich przez regulamin Sejmu RP oraz ustawę z 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz.U. 2009 Nr 178, poz. 1375).