Prace nad stworzeniem na stadionach ligi zawodowej takiego systemu to jeden z punktów ostatniego w tym roku posiedzenia rady, jakie odbyło się we wtorek w Ministerstwie Spraw Wewnetrznych i Administracji.
Prowadzący spotkanie wiceminister Adam Rapacki podsumował dotychczasową działalność rady i działania podejmowane w ostatnich miesiącach. Mówił m.in. o konferencji edukacyjnej pod auspicjami Rady Bezpieczeństwa Imprez Sportowych pt. „Kibicujemy fair” z października br. Głównym celem tej inicjatywy jest promowanie pozytywnego modelu kibicowania wśród uczniów poprzez system edukacji.
Na początku grudnia br. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wspólnie z pełnomocnikiem rządu ds. równego traktowania oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki zorganizowało konferencję pt. „Nie dla rasizmu w sporcie”. W MSWiA już od 2004 roku działa zespół monitorowania rasizmu i ksenofobii. Jego zadaniem jest m.in. monitorowanie oraz prowadzenie bazy danych o zjawiskach dyskryminacji etnicznej, rasizmu i ksenofobii. Zespół opracowuje i aktualizuje materiały dydaktyczne dla funkcjonariuszy policji, Straży Granicznej. Prowadzi również bieżącą współpracę z organizacjami pozarządowymi oraz instytucjami krajowymi
Wzmocnienie ochrony prawnej dla osób zaangażowanych w zapewnienie bezpieczeństwa podczas imprez sportowych podkreślił podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Zbigniew Wrona. Funkcjonariusze publiczni są lepiej chronieni dzięki nowelizacji kodeksu karnego oraz odpowiedniemu przygotowaniu organizacyjnemu i merytorycznemu sądownictwa.
Podczas spotkania omówiono także listopadową wizytę przedstawicieli Stałego Komitetu Rady Europy ds. Zwalczania Przemocy Podczas Imprez Sportowych (TR-V). W ramach polskich przygotowań do EURO 2012 eksperci dzielili się doświadczeniami z organizacji podobnych wydarzeń w przeszłości.