Od 9 września 2016 r. obowiązuje ustawa z 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami (Dz. U. poz. 1202). Ustawa reguluje sposób wykonywania uprawnień z akcji przysługujących (1) Skarbowi Państwa, (2) jednostkom samorządu terytorialnego lub ich związkom, (3) państwowym osobom prawnym oraz (4) komunalnym osobom prawnym w zakresie kształtowania wynagrodzeń członków organów zarządzających i organów nadzorczych, a także wybranych postanowień umów zawieranych z członkami organów zarządzających.
Zgodnie z nowymi przepisami podmioty uprawnione do wykonywania praw udziałowych w spółkach z udziałem publicznym obowiązane są podejmować działania mające na celu ukształtowanie i stosowanie w spółce zasad wynagradzania członków organu zarządzającego i członków organu nadzorczego określonych ustawą. Realizowanie wskazanego obowiązku będzie przede wszystkim polegało na doprowadzeniu do głosowania przez walne zgromadzenie lub zgromadzenie wspólników spółki projektów uchwał w sprawie zasad kształtowania wynagrodzeń członków organu zarządzającego i członków organu nadzorczego spółki zgodnie z ustawą oraz oddaniu głosów za ich uchwaleniem. Warunkiem powołania członka organu nadzorczego z ramienia Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego i ich związków oraz państwowych i komunalnych osób prawnych będzie złożenie przez kandydata oświadczenia o przyjęciu obowiązku kształtowania w spółce wynagrodzeń członków organu zarządzającego zgodnie z ustawą. Wzór oświadczenia określi, w drodze rozporządzenia, minister właściwy ds. Skarbu Państwa.
Zgodnie z nowymi przepisami projekty uchwał w sprawie wynagrodzeń członków organu zarządzającego powinny przewidywać, że wynagrodzenie całkowite składa się z: (1) określonej kwotowo części stałej, stanowiącej wynagrodzenie miesięczne podstawowe oraz (2) części zmiennej, stanowiącej wynagrodzenie uzupełniające za rok obrotowy spółki. Część stała wynagrodzenia miesięcznego powinna zostać ustalona zgodnie z przepisami ustawy (jej wysokość uzależniona została od skali działalności spółki, w szczególności wartości jej aktywów, osiąganych przychodów i wielkości zatrudnienia). W wyjątkowych okolicznościach, projekt uchwały w sprawie wynagrodzeń będzie mógł przewidzieć inną wysokość części stałej wynagrodzenia. Z kolei część zmienna wynagrodzenia uzależniona jest od poziomu realizacji celów zarządczych (w ustawie określono otwarty katalog celów zarządczych, obejmujący m.in. wzrost zysku, zmianę wielkości produkcji, zmniejszenie strat).
W odniesieniu do wynagrodzeń członków organu nadzorczego ustawa przewiduje, że projekt uchwały w sprawie zasad kształtowania tych wynagrodzeń powinien określać wysokość wynagrodzenia miesięcznego w tym organie, w wysokości nieprzekraczającej iloczynu podstawy wymiaru oraz mnożnika wskazanego w ustawie (art. 10 ust. 1 ustawy). Projekt uchwały będzie mógł przewidywać podwyższenie wynagrodzenia członków organu nadzorczego do 10% w stosunku do wskazanej wyżej wysokości, ze względu na funkcję pełnioną w organie nadzorczym spółki lub uczestnictwo w funkcjonującym w jego ramach komitecie.
Już obowiązują nowe zasady kształtowania wynagrodzeń w spółkach
Z dniem 9 września br. wchodzi w życie ustawa regulująca sposób wykonywania uprawnień z akcji przysługujących Skarbowi Państwa oraz jednostkom samorządu terytorialnego w zakresie kształtowania wynagrodzeń członków organów zarządzających i organów nadzorczych.