Egzekucja ze środków zgromadzonych na rachunku bankowym dłużnika jest jednym z najczęściej wykorzystywanych sposobów egzekucji wierzytelności pieniężnych. Wykorzystanie w tym zakresie systemu teleinformatycznego ma znacznie przyspieszyć prowadzenie postępowań egzekucyjnych, jak i zwiększyć efektywność egzekucji. System informatyczny pozwoli również usprawnić proces wymiany informacji między komornikami a bankami.
Nowelizacja przepisów Kodeksu postępowania cywilnego dokonywana na podstawie ustawy z 10 lipca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny, ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 1311 ze zm.) zakłada wprowadzenie wymogu korzystania z systemu teleinformatycznego obsługującego zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego w zakresie komunikacji między komornikami a bankami.
Analogiczne rozwiązania przewidziano przy egzekucji administracyjnej z rachunków bankowych i wkładów oszczędnościowych. Zgodnie ze zmienionym brzmieniem przepisów ustawy z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2016 r. poz. 599 ze zm.) zasadą będzie przesyłanie do banku i organu egzekucyjnego zawiadomień i wezwań w toku takiej egzekucji za pośrednictwem systemu informatycznego obsługującego zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego.
Dowiedz się więcej z książki | |
Kodeks cywilny. Komentarz. Tom 2. Własność i inne prawa rzeczowe
|
Prowadzenie systemu teleinformatycznego będzie zadaniem banków. Ustawodawca przewidział również możliwość powierzenia tej funkcji utworzonej przez banki izbie rozliczeniowej lub instytucji powołanej przez nie do gromadzenia, przetwarzania i udostępniania w ustawowo określonym zakresie informacji stanowiących tajemnicę bankową. Szczegółowy opis funkcjonowania systemu teleinformatycznego ma być określony w rozporządzeniu wydanym na podstawie znowelizowanych przepisów ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 ze zm.).
Dostęp do systemu teleinformatycznego będzie odpłatny, zaś koszty dostępu będzie można zaliczyć do wydatków egzekucyjnych.
Przepisy wprowadzające wyżej opisane zmiany wchodzą w życie z dniem 8 września 2016 r.
Źródło: www.dziennikustaw.gov.pl,
Czytaj także:
-
Zbieg egzekucji sądowej i administracyjnej - wchodzi w życie nowa regulacja
-
Skarga na czynności komornika możliwa za jego pośrednictwem
Można już licytować także drogą elektroniczną