W ostatnim czasie pozyskano i dołączono do niej ponad 30 tysięcy orzeczeń sądów rejonowych oraz ponad 70 tysięcy orzeczeń sądów okręgowych, w tym blisko dwa tysiące orzeczeń Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wśród dołączonych do programu orzeczeń wiele dotyczy nowych regulacji prawnych takich jak ustawa o prawach konsumenta, o kredycie konsumenckim, o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, o listach zastawnych i bankach hipotecznych, ustawa prawo restrukturyzacyjne – w tym zakresie dodane orzeczenia na chwilę obecną stanowią większość dorobku orzeczniczego. Baza orzeczeń będzie też stale aktualizowana miesięcznie o ponad 3 tysiące orzeczeń sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych publikowanych na Portalu Orzeczeń Sądów Powszechnych.
Unikalne funkcjonalności
Zainstalowane w systemie nowe funkcjonalności ułatwiają zbadanie sposobu argumentacji sędziów w danym sądzie czy regionie. Dzięki prezentacji składów orzekających, będą Państwo w stanie poznać rozstrzygnięcie konkretnego sędziego w danej sprawie, a tym samym lepiej przygotować się do prowadzonej przez siebie sprawy. Wzbogacone zostały również relacje pomiędzy orzeczeniami, ułatwiające poruszanie się po dorobku judykatury.
Na przykład dzięki funkcji filtrowania orzeczeń po regionie, sądzie, a nawet konkretnym składzie orzeczniczym lub osobie sędziego możliwe jest poznanie sposobu argumentacji i rozstrzygania. - Dzięki temu przygotowanie się do prowadzenia sprawy jest łatwiejsze niż kiedykolwie – mówi Katarzyna Irytowska z Redakcji Publikacji Elektronicznych Wolters Kluwer SA.
Linie - najszybsza analiza orzecznictwa
Zdaniem realizatorów projektu, publikowane w bazie Lex Linie orzecznicze to najlepszy sposób analizy dorobku judykatury. Dzięki zebraniu w jednym dokumencie orzeczeń dotyczących konkretnego zagadnienia, bardzo szybko można poznać dominujący pogląd, a także znaleźć informację o rozbieżnościach. Ułatwi to tworzenie argumentacji do pism procesowych i przewidywanie orzecznictwa w sądach każdej instancji – od sądu rejonowego do Sądu Najwyższego.
- Wzbogacone relacje orzecznictwa pozwalają jeszcze lepiej wykorzystać ogromną bazę informacji znajdującą się w LEX. Z poziomu treści orzeczenia można jednym kliknięciem dotrzeć do listy publikacji, w których dane orzeczenie jest cytowane i tym samym zapoznać się z opinią doktryny na temat konkretnej sprawy. Powiązanie działa również i w drugą stronę umożliwiając błyskawiczne przejście od poglądu autora publikacji do treści orzeczenia, które uznał za szczególnie istotne w kontekście określonego zagadnienia – w zapowiedzi zmian w systemie.
Pełna wiedza o każdej sprawie
Rozbudowie uległy nie tylko powiązania pomiędzy poglądami doktryny i judykatury, ale również pomiędzy samymi orzeczeniami. Już teraz jednym kliknięciem można dotrzeć do chronologicznie posortowanych orzeczeń wszystkich instancji w danej sprawie, a także powiązanych z nimi orzeczeń organów administracji (KIO, GKO czy rozstrzygnięcia nadzorcze wojewody). LEX poinformuje również o występowaniu kilku orzeczeń o tej samej sygnaturze i pozwoli szybko przejść do poszukiwanego.
- Wyróżniliśmy każdą tezę w spisie treści orzeczenia, dzięki czemu nie tylko można szybciej do nich dotrzeć, ale również możliwe jest wyeksportowanie do odpowiedniego formatu i wydrukowanie samej tezy bez pełnej treści orzeczenia – mówi Katarzyna Irytowska.
Więcej: www.produkty.lex.pl/serwis-informacji-prawnej/nowe-orzecznictwo>>
Specjalnie dla Klientów, a szczególnie prawników korzystających już z LEXa i w związku ze zbliżającymi się dużymi zmianami w prawie wydawnictwo Wolters Kluwer przygotowało rabat specjalny 30%. Więcej informacji na stronie http://www.oferta.wolterskluwer.pl/rabat-30 |