Jeden z wniosków, dotyczący sprawy przeciwko Mirosławowi Ch., skazanego na karę 6 miesięcy pozbawienia wolności oraz dwuletni zakaz stadionowy za rozwinięcie i prezentowanie transparentów z napisem "Śmierć garbatym nosom" oraz z przekreśloną karykaturą Żyda w jarmułce z niebiesko-białymi pasiakami, złożony został do Prezesa Sądu Rejonowego w Rzeszowie. Drugi, złożony do Prezesa Sądu Rejonowego w Lipnie, dotyczył sprawy 19-letniego ucznia technikum, który za wymalowanie antyrządowego napisu na murze szkoły w Dobrzyniu nad Wisłą został skazany na karę 10 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 3 lat próby.
Odpowiedzi sądów na wnioski HFPC ujawniły dwa zupełnie odmienne podejścia do kwestii udostępniania wyroków. Sąd Rejonowy w Rzeszowie przesłał Fundacji uwierzytelniony odpis wyroku wraz z uzasadnieniem. Sąd Rejonowy w Lipnie zarządził natomiast wydać uwierzytelnione odpisy po pobraniu opłaty w wysokości 6 zł za stronę.
Zdaniem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka standardem powinno być umieszczanie wyroków w internecie lub ich bezpłatne udostępnianie (ewentualnie po pobraniu drobnej opłaty manipulacyjnej). W związku z tym HFPC rozważa wystąpienie do ministra sprawiedliwości z wnioskiem o zmianę rozporządzenia regulującego tak wysoką opłatę.
Odpowiedzi sądów na wnioski HFPC o udostępnienie wyroków:
Jeden sąd wyda odpis, drugi każe płacić
Helsińska Fundacja Praw Człowieka wystąpiła do dwóch sądów z prośbą o udostępnienie wyroków wraz z uzasadnieniami. Jeden z nich przesłał Fundacji uwierzytelniony odpis wyroku wraz z uzasadnieniem, drugi natomiast zawiadomił, że może wydać takie dokumenty za opłatą w wysokości 6 zł za stronę. Działaczy Fundacji zdziwiło takie zróżnicowane podejście sądów do problemu, więc rozważane jest wystąpienie do ministra sprawiedliwości, by uregulował tę sprawę.