Obecnie realizowany przez IP Management projekt - IP Hub - ma na celu zwiększenie świadomości dotyczącej znaczenia ochrony własności intelektualnej wśród przedsiębiorców. W konsekwencji ma to wpłynąć na podejmowanie decyzji o jej ochronie.
Według Naumowicz, polskie przedsiębiorstwa nie wiedzą bowiem, jak ważne jest znaczenie własności intelektualnej w gospodarce opartej na wiedzy. "Obecnie wiedza jest elementem gry rynkowej, a decyzje dotyczące patentowania należą do decyzji strategicznych wielu firm. Patentować wynalazek czy zachować technologię w tajemnicy? Czym się kierować przy podejmowaniu takich decyzji? Taka wiedza, poparta przykładami i doświadczeniami także zagranicznymi będzie przekazywana przedsiębiorcom w ramach projektu IP Hub. A ochrona własności intelektualnej nie dotyczy tylko patentowania, ale także wzorów przemysłowych czy znaków towarowych. Wzór przemysłowy jako unikalny może być chroniony i wpływać na konkurencyjność firmy. Tymczasem polskie firmy nie zawsze wiedzą, jak wykorzystywać własność intelektualną w grze rynkowej i jak na niej zarabiać" - tłumaczy specjalistka.
Jak dodaje, na całym świecie w ostatnim czasie obserwuje się stały wzrost liczby zgłoszeń patentowych. W Chinach, Korei Południowej i Japonii zgłoszenia patentowe liczy się w dziesiątkach lub setkach tysięcy, w Polsce - tylko w tysiącach. Statystyki dotyczące liczby zgłoszeń na 1 milion mieszkańców też są dla Polski bardzo niekorzystne - w 2005 r. w USA było ich ponad 700, w Finlandii - prawie 350. Ale nawet mniejsze kraje, takie jak Słowenia (161 zgłoszeń) czy Węgry (69) wypadają lepiej na tle Polski (53 zgłoszenia).
"Receptura na wytwarzanie coca-coli nie została ujawniona do dzisiaj. Ale w wielu branżach nie można być konkurencyjnym bez posiadania patentu. W jakich branżach więc opłaca się patentować w jakich nie? Czy ochrona wzoru przemysłowego podnosi konkurencyjność firmy? Na te pytania nurtujące wielu przedsiębiorców będziemy starali się odpowiedzieć" - obiecuje Bogusław Węgliński, kierownik projektu IP Hub.
IP Hub to skrót od Intelectual Property Hub, a słowo hub oznacza "port przesiadkowy, tranzytowy". Twórcy projektu tak rozumieją rolę portalu internetowego, który powstanie w jego ramach. Docierając do portalu, będzie można uzyskać dostęp do określonych informacji, wiedzy i zagadnień związanych z ochroną własności intelektualnej w zakresie, jaki interesuje przedsiębiorstwo.
Jak tłumaczy Naumowicz, cały projekt potrwa dwa lata. W jego ramach przewidziane są konferencje regionalne w ośmiu miastach Polski - Krakowie, Wrocławiu, Gliwicach, Rzeszowie, Poznaniu, Łodzi, Gdańsku i Warszawie. Obecnie trwają także przygotowania do zaplanowanego Międzynarodowego Forum "IP Management - the key to Competitive Economy", na które zaproszono wielu ekspertów i praktyków z zagranicy. Forum odbędzie się w dniach 11-13 marca 2009 roku.
Do jego organizacji Politechnika Warszawska zaprosiła m.in. Związek Banków Polskich, Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych, Krajowy Fundusz Kapitałowy, Polską Izbę Gospodarczą Zaawansowanych Technologii, Giełdę Papierów Wartościowych oraz Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski, Szkołę Główna Handlową, Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego i Uniwersytet Medyczny w Łodzi. Oprócz zagadnień dotyczących możliwości obrotu prawami własności intelektualnej, na czterech wymienionych uczelniach zostaną zorganizowane seminaria tematyczne prezentujące praktyczne zagadnienia ochrony własności przemysłowej m.in. w dziedzinach nauk technicznych i biotechnologii.
Dla przedsiębiorców przygotowywany jest także cykl seminariów prezentujących praktyczną wiedzę o ochronie własności intelektualnej oraz trzy publikacje dotyczące zarządzania własnością intelektualną, marketingu własności intelektualnej oraz jej ochrony prawnej.
Projekt jest finansowany w ramach priorytetu 5. Dyfuzja innowacji, działania 5.4. dla instytucji otoczenia biznesu "Zarządzanie własnością intelektualną" Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
KAP
Oficjalne źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz PAP - Nauka w Polsce