Na portalu informacyjnym "Wirtualna Polska" (wp.pl) pojawił się 8 marca br. artykuł pt. "Wyższa grzywna za wyższy podatek", w którym znalazły się m.in. takie sformułowania: "Rostowski zawarł układ z sędziami. Efekt? Za byle przewinienie przysolą nam teraz grzywnę"; "sędziowie mają skazywać Polaków na kary finansowe. To dlatego w budżecie zapisano, że w 2013 r. wpływy do budżetu z kar, grzywien, mandatów wzrosną aż o 1/4".
Autor artykułu miał na myśli zmiany proponowane w kodeksie karnym przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Karnego, które zakładają m.in. większą liczbę kar finansowych kosztem pozbawienia wolności. Członkowie Komisji argumentują tę propozycję tym, że kary finansowe, czyli grzywny, są bardziej skuteczne, przynoszą mniej strat społecznych, a także są tańsze dla podatników od zamykania skazanych za drobne przestępstwa w zakładach karnych.
Autor artykułu nie był zapewne zorientowany ani w intencjach Komisji Kodyfikacyjnej, ani w mechanizmach polityki karnej. Zasłyszaną informację o pracach nad nowelizacją kodeksu karnego połączył z zabiegami ministra finansów na rzecz zwiększenia przychodów do budżetu. I wyszła mu dość oryginalna teza, że to sędziowie zapewnią te dodatkowe przychody, zasądzając coraz wyższe grzywny.
Publikacja ta wzburzyła sędziów zrzeszonych w Stowarzyszeniu „Iustitia”. W jego imieniu do wydawcy portalu wystąpił rzecznik prasowy Bartłomiej Przymusiński. W wyniku tej interwencji 12 marca br. zapisy o rzekomym układzie sędziów z ministrem finansów zniknęły z treści artykułu, a kierownik serwisów ekonomicznych portalu i wydawcy zobowiązał się, odpowiadając "Iustitii", przeprosić sędziów za zamieszczone w artykule twierdzenia.
I rzeczywiście, w czwartek 13 marca w treści artykułu pojawiło się oświadczenie: „Wirtualna Polska S.A. wyraża ubolewanie w związku z użyciem w artykule „Wyższa grzywna za wyższy podatek” sformułowań, które mogły zostać zrozumiane niezgodnie z naszymi intencjami.
Nie było naszym celem sugerowanie jakichkolwiek nacisków ze strony Ministra Finansów na sędziów w związku z orzekaniem kary grzywny. Zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej, sędziowie w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji oraz ustawom.”
Poprzednia treść artykułu nie jest już dostępna w internecie. Natomiast nowa treść i oświadczenie Wirtualnej Polski dostępne są pod linkiem>>> .
„Iustitia” wymusiła na Wirtualnej Polsce przeprosiny
Minister finansów sprzymierzył się z sędziami by dzięki zasądzanym przez nich coraz wyższym grzywnom zwiększać wplywy do budżetu - można było przeczytać w portalu wp.pl. Pod naciskiem sędziów wydawca wycofał te stwierdzenia.