Autorzy przygotowanej w imieniu stowarzyszenia opinii do projektu do projektu nowelizacji Kodeksu postępowania karnego negatywnie oceniają wszystkim w odniesieniu do proponowanego nowego brzmienia art. 360 § 2 k.p.k. przewidującego, że w razie sprzeciwu prokuratora co do wyłączenia jawności rozprawy, odbywa się ona jawnie.
Według sędziów z „Iustitii” zmiany w proponowanym kształcie naruszają Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej. - Doprowadzą one do naruszenia prawa do sądu obejmującego również prawo każdej osoby do żądania, aby ostateczna decyzja w przedmiocie wyłączenia jawności rozprawy była podejmowana przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd, a nie – prokuratora, co w konsekwencji narusza w szczególności prawo do obrony oskarżonego w procesie karnym – czytamy w opinii.
Jej autorzy dodają, że w wyniku określenia, iż sprzeciw prokuratora odnośnie wyłączenia jawności rozprawy de facto stanowić będzie ostateczną i niepodważalną decyzję w sprawie, od której nie przewiduje się żadnego trybu odwoławczego.
Ich zdaniem dojdzie w ten sposób do naruszenia zasady trójpodziału władzy poprzez przypisanie prokuratorom, a zatem organowi spoza wymiaru sprawiedliwości, uprawnień które ściśle wynikają z kompetencji sądowniczych zastrzeżonych w Konstytucji wyłącznie na rzecz władzy sądowniczej. Więcej>>
„Iustitia”: sąd, a nie prokurator ma decydować o jawności rozprawy
Nadanie prokuratorowi prawa decydowania o tym, czy rozprawa ma być jawna będzie sprzeczne z konstytucją, która mówi, że o takich sprawach rozstrzygać sąd uważa Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia.