Takie pytanie znalazło się w opinii zarządu Stowarzyszenia Sędziow Polskich "Iustitia" w sprawie projektu obniżenia uposażenia chorobowego sędziow i prokuratorów.
Jego autorzy przypominają, że podobne obniżenie wynagrodzenia ma dotyczyć także funkcjonariuszy służb mundurowych takich jak: Wojsko Polskie, Policja, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu, Służba Kontrwywiadu Wojskowego, Służba Wywiadu Wojskowego, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Biuro Ochrony Rządu, Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, Straż Więzienna i Służba Celna.
- Na podkreślenie zasługuje, że zgodnie z argumentacją projektodawcy, celem planowanych zmian jest „zrównanie sytuacji prawnej wszystkich osób świadczących pracę i pełniących służbę w zakresie wynagrodzenia (uposażenia) przysługującego w okresie nieobecności spowodowanej chorobą”. W świetle takiego uzasadnienia zdziwienie budzi fakt, że nadal nie toczą się równolegle żadne prace mające doprowadzić do obniżenia uposażenia posłów i senatorów za okres usprawiedliwionego zwolnieniem lekarskim nieuczestniczenia w posiedzeniach Sejmu, Senatu lub ich organów – czytamy w opinii.
Jej autorzy wskazują też, że argumentem za planowanymi zmianami była, według słów premiera, likwidacja nieuzasadnionego przywileju, który miał powodować bardzo często nadużywanie zwolnień lekarskich. - Tymczasem, jak wynika z uzyskanej informacji publicznej, przygotowując rządowy projekt "ustawy o zmianie ustawy o prokuraturze, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz ustawy o Sądzie Najwyższym" Ministerstwo Sprawiedliwości nie dysponowało nawet danymi dotyczącymi przeciętnego okresu korzystania przez sędziów sądów powszechnych ze zwolnień lekarskich w ciągu roku, a jedynie danymi ZUS dotyczącymi "sędziów lub prokuratorów". Tymczasem z danych dotyczących sędziów Sądu Najwyższego i sądów administracyjnych, bo tylko te autorzy projektu posiadają, wynika, że odsetek zwolnień lekarskich w tych sądach jest dwukrotnie niższy od średniej krajowej – czytamy w opinii.
W ocenie SSP "Iustitia", przygotowując tego typu nowelizację, należało zgromadzić dokładne i rzetelne informacje, czego nie uczyniono.
"Iustitia": chorobowe obniżane bez solidnych analiz
Jeśli projekt zmierzający do obniżenia do poziomu 80 proc. zasiłków chorobowych sędziów i prokuratorów motywowany jest zamiarem zrównania wszystkich zatrudnionych, to dlaczego takiej samej zmiany nie przewiduje się dla posłów i senatorów pytają sędziowie ze stowarzyszenia Iustitia.