Projekt „Kibice Razem” obejmie środowiska kibiców Lechii Gdańsk, Lecha Poznań, Legii Warszawa i Polonii Warszawa oraz Śląska Wrocław. W przyszłości planowane jest rozszerzenie działalności projektu na inne miasta i środowiska, ale zależeć to będzie m.in. od wyników oceny pilotażu, możliwości uzyskania środków finansowych z Unii Europejskiej oraz odpowiedniej deklaracji ze strony zainteresowanych miast.
Projekt „Kibice Razem” ma na celu zminimalizowanie agresji i propagowanie pozytywnych wzorców kibicowania m.in. poprzez aktywną, bezpośrednią i codzienną współpracę ze środowiskami kibiców. Ośrodki realizujące program będą m.in. organizowały wyjazdy na mecze, tworzyły własne „media kibicowskie”. Łączne koszty fazy pilotażowej projektu w czterech miastach - organizatorach Euro 2012 wyniosą ponad milion zł.
Rozpoczęcie realizacji programu „Kibice Razem zaakceptowano 27 stycznia podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Komisja Wspólna rozpatrzyła ponadto ponad 30 projektów ustaw i rozporządzeń przygotowanych m.in. przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Środowiska, Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Zdrowia.
Uzgodniono m.in. projekt nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie realizacji przez Agencję Rynku Rolnego zadań związanych z wdrożeniem programu „Owoce w szkole” w roku szkolnym 2009/2010, przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Rozporządzenie określa szczegóły dystrybucji owoców, warzyw i ich przetworów, maksymalną liczbą porcji zawierających konkretne produkty, które trafią do dzieci w polskich szkołach. Uzgodniono także projekt nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie realizacji programu wieloletniego „Pomoc państwa w zakresie dożywiania” autorstwa Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Komisja Wspólna przyjęła również istotny z punktu widzenia informatyzacji państwa projekt ustawy o podpisach elektronicznych przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki.
Gospodarze Euro 2012 popracują nad kibicami
W czterech dużych miastach - gospodarzach Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012, czyli w Gdańsku, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu - realizowany będzie w tym roku pilotażowy program zwalczania przemocy wśród kibiców.Taką decyzję podjęła 27 stycznia br. Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego.