W ubiegłym roku regionalne izby obrachunkowe przeprowadziły ponad 1,3 tys. kontroli w samorządach stwierdzając prawie 16,5 tys. przypadków naruszenia przepisów – wynika z przedłożonego przez Krajową Radę RIO sprawozdania z działalności Izby w 2010 r.
Tradycyjnie najwięcej naruszeń dotyczyło realizacji budżetu – 37,9 proc., w tym dochodów i przychodów (21,8 proc.) oraz wydatkowania środków publicznych. Samorządy miały problem przede wszystkim z rzetelną analizą deklaracji podatkowych, zwłaszcza dotyczących podatku od nieruchomości, rolnego i od środków transportowych (315 przypadków).
280 razy kontrolerzy stwierdzali niewłaściwe podejmowanie lub zaniechanie środków egzekucyjnych w związku z zaległościami podatkowymi i aż 220 razy, nieprawidłowe udzielanie ulg i zwolnień w podatku od nieruchomości, rolnego i od środków transportowych.
Z analizy RIO wynika, że jednostkami, w których przeciętnie występowało najwięcej popełnianych i wykrywanych w czasie jednej kontroli naruszeń prawa, były gminy wiejskie oraz miasta na prawach powiatu. Średnio, na każdą z przeprowadzonych kontroli w tych jednostkach przypadało około 19 różnego rodzaju nieprawidłowości.
RIO przeanalizowała też ponad 150 tys. uchwał i zarządzeń organów jst oraz związków komunalnych. Okazało się, że prawie 4,8 tys. z nich (3,1 proc. ogółu) zostało przyjętych z naruszeniem prawa. Oznacza to wzrost wadliwych uchwał o 0,5 punktu procentowego w porównaniu do 2009 r. i spadek o prawie jedną czwartą w porównaniu do 1993 r.
Źródło: Serwis Samorządowy PAP