Ocenę tę sformułowała dr hab. Monika Florczak-Wątor w glosie do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 16 marca 2017 r. (sygn. Kp 1/17), który legalizuje instytucję zgromadzeń cyklicznych. Glosa została właśnie opublikowana w Serwisie Informacji Prawnej LEX.
Czytaj: TK: przepisy o cyklicznych zgromadzeniach konstytucyjne>>
Zdaniem autorki wyrok ten zasługuje na uwagę nie tylko ze względu na istotność przedmiotu zaskarżenia, kontrowersyjność rozstrzygnięcia oraz jego wydanie z udziałem osób nieuprawnionych do orzekania, ale również ze względu na zaprezentowaną w jego uzasadnieniu nową wizję relacji między jednostką a państwem, odmienną od tej, którą zwykliśmy rekonstruować na gruncie obowiązującej Konstytucji RP z 1997 r. Wizja ta zakłada podporządkowanie jednostki państwu oraz radykalne ograniczenie jej wolności dla ochrony praw większości z jednoczesnym uprzywilejowaniem preferowanych przez państwo form korzystania z tej wolności.
Glosowane orzeczenie zostało wydane w trybie kontroli prewencyjnej zainicjowanej wnioskiem Prezydenta RP wystosowanym przed podpisaniem ustawy z dnia 13 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy – Prawo o zgromadzeniach. Wobec przepisów tej ustawy Prezydent sformułował trzy zarzuty, z których ostatecznie dwa zostały rozpoznane merytorycznie, a co do trzeciego TK umorzył postępowanie. Po wydaniu orzeczenia Prezydent podpisał wspomnianą ustawę i zarządził jej ogłoszenie w Dzienniku Ustaw. Ustawa weszła w życie 2 kwietnia 2017 r.
Autorka glosy, Monika Florczak-Wątor jest doktorem habilitowanym nauk prawnych, adiunktem w Katedrze Prawa Konstytucyjnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, radcą prawnym i mediatorem. Jest autorką licznych publikacji dotyczących problematyki sądownictwa konstytucyjnego i praw jednostki, w tym monografii pt. Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego i ich skutki prawne, Poznań 2006 oraz pt. Horyzontalny wymiar praw konstytucyjnych, Kraków 2014.
Glosa dostępna jest pod tym linkiem dla Użytkowników Serwisu Informacji Prawnej LEX, którzy posiadają aktywny abonament.
Nie korzystasz jeszcze z LEX? Dowiedz się więcej o możliwościach BEZPŁATNEGO korzystania z programu LEX Serwis Informacji Prawnej.Wypełnij formularz i wyślij zapytanie o szczegóły do naszego konsultanta >>>