Prokuratura Okręgowa w Gdańsku oskarżyła Sławomira W. o prowadzenie bez zezwolenia działalności polegającej na gromadzeniu środków pieniężnych w celu obciążania ich ryzykiem poprzez inwestowanie w instrumenty finansowe oraz o doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem kilkudziesięciu osób, które zawarły z nim umowy inwestycyjne.
 

Przeprowadzone postępowanie przygotowawcze potwierdziło prowadzenie przez Sławomira W. w ramach spółki Orcan Software Investment S.A. z siedzibą w Gdańsku działalności parabankowej.

Nie posiadając wymaganego prawem zezwolenia, zawierał z klientami umowy inwestycyjne. W zamian za środki ulokowane na określony czas, zobowiązywał się do wypłaty comiesięcznego wynagrodzenia, które było ustalane procentowo od wysokości środków wpłacanych przez klientów. Wynosiło ono od 1,5 % do 2,5 %, parokrotnie przewyższając stopę zysku wypracowywaną w sektorze bankowym. Przekazywane przez klientów na rachunek spółki środki miały być inwestowane finansowo, w tym na rynku walutowym. W okresie od maja 2010 roku do września 2012 roku Sławomir W. zgromadził środki pieniężne w kwocie przekraczającej 7.600.000 złotych. Zarzucono mu popełnienie przestępstwa z art. 171 ust. 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r., poz. 1376 z późn. zm.) dalej jako: pr. bank. w zw. z art. 171 pr. bank. Za przestępstwo to grozi kara do 5.000.000 złotych i kara pozbawienia wolności do lat 3.

Zawierając umowy inwestycyjne, na podstawie których od osób fizycznych i osób prowadzących działalności gospodarczą przyjął łącznie 7.697.500,00 złotych, ukrył przed nimi brak zezwolenia na przyjmowanie środków finansowych, jak i fakt niespłacania zobowiązań wynikających z wcześniejszych umów inwestycyjnych. Wykorzystał również błędne ich przekonanie o dobrej sytuacji finansowej spółki oraz błędne przeświadczenie co do możliwości uzyskania deklarowanego zysku. Z przekazanych środków Sławomir W. uczynił sobie stałe źródło dochodu.

Działając w powyższy sposób doprowadził 47 klientów do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości. W związku z tym Sławomirowi W. zarzucono również popełnienie przestępstwa z art. 286 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553 z późn. zm.) dalej jako: k.k. w zb. z art. 294 k.k. w zw. z art. 12 k.k. w zw. z art. 65 § 1 k.k., za które grozi mu kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Sławomir W. ukrywał się przed organami ścigania. Został zatrzymany 11 lipca 2013 roku i tymczasowo aresztowany. Przesłuchany w charakterze podejrzanego nie przyznał się do popełnienia zarzuconych mu przestępstw.

Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Źródło: www.prokuratura.gda.pl,