Fundacja zwróciła w swoim liście uwagę, że wprowadzenie do ustawy kryterium orientacji seksualnej jako podstawy wykluczającej uzyskanie uprawnienia budzi poważne wątpliwości, dotyczące zgodności takiego aktu prawnego z konstytucją. Fundacja przypomina, że art. 32 ust. 2 konstytucji stanowi, że nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, gospodarczym i społecznym z jakiejkolwiek przyczyny.
Jednocześnie HFPC podkreśla, że w przypadku różnicowania sytuacji prawnej obywateli uniknięcie zarzutu dyskryminacji jest możliwe dopiero po przytoczeniu argumentów, które w sposób obiektywny uzasadniają odmienne traktowanie. Zdaniem fundacji w Senacie nie podjęto "żadnych prób obiektywnego uzasadnienia, dlaczego miałoby dojść do wykluczenia osób homoseksualnych z możliwości pełnienia funkcji asystenta rodziny czy też prowadzenia rodzinnego domu dziecka i rodziny zastępczej". "Senatorowie nie przeprowadzili również debaty nad zagadnieniem konstytucyjności takiego różnicującego rozwiązania" - wskazuje HFPC.
Fundacja uznaje także za niestosowną reakcję senatorów, którzy nagrodzili oklaskami przyjęcie poprawki jawnie dyskryminującej osoby homoseksualne, zwłaszcza w kontekście jej niezgodności w ustawą zasadniczą.
Zwracając się do Marszałka Sejmu, HFPC wyraża nadzieję, że podczas głosowania w Sejmie poprawka Senatu zostanie odrzucona "jako przepis, który nie tylko godzi w konstytucyjną zasadę równości oraz konwencyjny zakaz dyskryminacji, ale także narusza godność osób homoseksualnych".
Czytaj także:
Senat: homoseksualista nie poprowadzi rodzinnego domu dziecka
Pomylone "ściągi" doprowadziły do przyjęcia homofobicznej poprawki w Senacie
Komentarz: Senat uchwala dyskryminację!!!