W liście do premier Ewy Kopacz Fundacja przypomina, że w lipcu 2014 r. Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z Konstytucją niektóre przepisy regulujące uprawnienia służb, np. w zakresie dostępu do danych telekomunikacyjnych. TK uznał, że niekonstytucyjność obecnie obowiązujących przepisów wynika z braku niezależnej zewnętrznej kontroli nad procesem sięgania po dane telekomunikacyjne.
Czytaj: TK: przepisy o podsłuchach sprzeczne z konstytucją, bo nieprecyzyjne>>

Trybunał zdecydował się na odroczenie utraty mocy obowiązującej przepisów o 18 miesięcy, tj. do lutego 2016 r. - Niestety jak dotychczas nie został skierowany do konsultacji społecznych projekt ustawy wykonującej wyrok, co w kontekście zbliżającego się końca kadencji parlamentu może opóźnić prace legislacyjne nad wykonaniem wyroku. Z tych względów wyrażamy nadzieję, ze najbliższym czasie Rada Ministrów przedstawi odpowiedni projekt ustawy, który – po przeprowadzeniu konsultacji społecznych i uzgodnień – przywróci stan zgodności z Konstytucją w zakresie kompetencji służb policyjnych i specjalnych – czytamy w piśmie Fundacji.

Czytaj: Nowe przepisy mają ograniczyć dostęp do billingów>>>

W piśmie wskazano również na rozwój standardów międzynarodowych w zakresie kontroli nad służbami specjalnymi i policyjnymi, w szczególności wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z kwietnia 2014 r. w sprawie Digital Rights Ireland (dotyczący unijnej dyrektywy retencyjnej), który w ocenie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka także należy wziąć pod uwagę pracując nad wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
Więcej>>>
 

Andrzej Krasuski
Dane osobowe w obrocie tradycyjnym i elektronicznym. Praktyczne problemy>>>