Fundacja wystosowała pisma do ministra sprawiedliwości, ministra finansów i prokuratora generalnego w sprawie opodatkowania sumy pieniężnej przyznanej na podstawie ustawy o skardze na przewlekłość postępowania. We wszystkich trzech wystąpieniach HFPC podkreśla konieczność usunięcia rozbieżności między praktyką organów podatkowych, a orzecznictwem NSA.
Zdaniem Fundacji obecnie istniejący stan niepewności prawnej godzi w interesy zarówno podatników, jak i płatników podatku dochodowego. Ponadto, interpretacja przyjęta przez organy jest niesprawiedliwa i narusza Konstytucję RP. - Możliwość przyznania stronie przewlekłego postępowania określonej sumy pieniężnej jest niewątpliwie instrumentem rekompensującym krzywdę osoby wnoszącej skargę, co powinno skutkować ustawowym zwolnieniem tego świadczenia z podatku - czytamy w wystąpieniu.
W swoich wystąpieniach Fundacja zaapelowała do ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego o zwrócenie się do ministra finansów w celu koordynacji działań na rzecz zmiany obecnej niejasnej sytuacji prawnej. W wystąpieniu skierowanym do ministra finansów natomiast, zwróciła się z pytaniem o to, jakie działania resort zamierza podjąć w celu uporządkowania praktyki podległych organów podatkowych i respektowania przez nie orzeczeń sądów.
Pismo do MS>>>
Fiskus bezprawnie opodatkowuje zadośćuczynienia
Organy podatkowe konsekwentnie żądają opodatkowania podatkiem dochodowym kwot przyznanych za przewlekłość postępowania sądowego, mimo że Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z grudnia 2011 roku stwierdził, że suma taka nie podlega opodatkowaniu, gdyż jest formą zadośćuczynienia. Trzeba wyjaśnić tę sprawę uważa Helsińska Fundacja Praw Człowieka.