Rozwiązanie stosunku pracy za wypowiedzeniem przez jednostkę organizacyjną z powodu nienależytego wykonywania obowiązków radcy prawnego może nastąpić po uprzednim zasięgnięciu opinii rady okręgowej izby radców prawnych. Tak stanowi art. 19 ust. 1 ustawy z 6 lipca 1982 o radcach prawnych (DzU z 2010 r. nr 10, poz. 65, dalej ustawa).
Nie ma natomiast takiego wymogu w razie innych powodów wymówienia, np. zmian organizacyjnych, problemów finansowych lub likwidacji stanowiska pracy. Wyraźnie wskazał na to Sąd Najwyższy w wyroku z 3 listopada 1997 (I PKN 335/97).
Według art. 10 ust. 2 ustawy o zwolnieniach grupowych przy ich trybie indywidualnym szefowi wolno rozstać się za wypowiedzeniem z pracownikami, którzy z mocy odrębnych przepisów podlegają szczególnej ochronie przed wymówieniem lub rozwiązaniem i wobec których wolno wypowiedzieć angaż przy grupowym zwolnieniu. Pod warunkiem że nie sprzeciwi się temu zakładowy związek w ciągu 14 dni od otrzymania zawiadomienia o zamierzonym wymówieniu. Ale przepis ten w ogóle nie dotyczy radców prawnych.
Źródło: Rzeczpospolita 1.04.2011.