Czytaj: Gersdorf po postanowieniu TSUE: sędziowie mają wrócić do orzekania >>
Z informacji przekazanej przez Krzysztofa Michałowskiego z zespołu prasowego SN wynika, że na dni 22 i 23 listopada wyznaczono 20 takich posiedzeń. Jak dodał, wykorzystywanie "powracających" sędziów zainicjowała Izba Karna, ponieważ ona ma wyjątkowo duże i wciąż rosnące zaległości w rozpoznawaniu spraw. - Liczba spraw, które wpłynęły do Izby Karnej w poprzednich okresach statystycznych i nie zostały wówczas załatwione, wynosiła zgodnie ze stanem na dzień 1 stycznia 2018 r. 906 spraw, w tym 773 kasacje. Na dzień 1 października 2018 r. zaległość wynosiła już 1730 spraw pozostałych do rozpoznania, w tym 1536 kasacji - poinformował. I dodał, że "zaległość w Izbie Karnej od początku roku się podwoiła, co wynika również ze wzrostu wpływu spraw do Izby.
Sześciu sędziów Izby Karnej wraca
O powrocie przymusowo emerytowanych sędziów napisał na swoim profilu w Fecbooku prezes Izby Karnej sędzia Stanisław Zabłocki (na zdjęciu). On sam także na skutek wejścia w życie ustawy o SN przeszedł w stan spoczynku. Teraz poinformował, że wraca do pracy, a takze podał, że pięciu sędziów jego Izby, których dotyczy postanowienie TSUE - Krzysztof Cesarz, Henryk Gradzik, Przemysław Kalinowski, Andrzej Siuchniński oraz Józef Szewczyk - wyraziło gotowość powrotu do orzekania, w tym także ten, który z uwagi na uwarunkowania wiekowe będzie mógł to czynić jedynie do pierwszych dni 2019 r. Czterech z nich w poniedziałek stawiło się w Sądzie Najwyższym, a piąty zaraz zapowiedział to po ogłoszeniu wyników I tury wyborów samorządowych, gdyż przewodniczył komisji wyborczej. - Jestem z ich postawy dumny - stwierdził sędzia Zabłocki.
Po wydaniu w miniony piątek przez TSUE postanowienia nakazującego wstrzymanie stosowania nowej ustawy o Sądzie Najwyższym I prezes Małgorzata Gersdorf wezwała sędziów, których to dotyczy do stawienia się w SN w celu podjęcia służby sędziowskiej. Jak poinformowano, dotyczy 23 sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia, w tym także prof. Gersdorf. Chodzi o 12 sędziów w Izbie Cywilnej, 6 w Izbie Karnej oraz 4 w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.