Rada Ministrów przyjęła 25 marca projekt nowelizacji ustawy o wykonywaniu kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego, przewidujący przesuniecie o ponad rok terminu wejścia tych przepisów w życie.
Najważniejsza zmiana proponowanej nowelizacji przewiduje, że ustawa wejdzie w życie 1 września 2009 r. podczas gdy uchwalony przez sejm w ubiegłym roku akt prany przewidywał, że ustawa ta zacznie obowiązywać 1 lipca 2008 r. - Zmiana terminu vacatio legis zawiązana jest - czytamy w komunikacie z posiedzenia Rady Ministrów - z potrzebą wyłonienia firmy odpowiedzialnej za dozór skazanych (tzw. podmiotu dozorującego). Niezbędny jest również czas na przygotowanie infrastruktury technicznej, potrzebnej do kontrolowania skazanych odbywających karę w systemie dozoru elektronicznego.
Ustawa przygotowywana była przez ekipę Zbigniewa Ziobry jako jeden z wielu elementów reformowania polskiego wymiaru sprawiedliwości. To akurat dobry pomysł, w wielu krajach już sprawdzony, pozwalający na różnicowanie kar za różne przestępstwa i stwarzający szansę na pewne rozluźnienie przeładowanych polskich więzień. Niektórzy nawet dziwili się, że minister nastawiony na zaostrzanie prawa i raczej zamykanie kogo się da, popierał taki projekt. Ale dobrze, tylko przyklasnąć, gdyby nie to, że szumnie uchwalana ustawa nie została przygotowana do jej stosowania w praktyce.
Już w uzasadnieniu projektu wymienione zostały wszystkie sprawy, które trzeba było załatwić, by nowe prawo mogło działać. Ustawę uchwalono, a o organizacyjną i techniczną infrastrukturę nie zadbano. Dlatego teraz Sejm musi się spieszyć, by przed 1 lipca przedłużyć vacatio legis ustawy. Nie ma wyjścia, tak trzeba zrobic, ale nie będzie to dobry przykład na jakość naszej legislacji, ani dowód dobrej organizacji służb państwowych.
Elektroniczne więzienia później
Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o wykonywaniu kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego, przewidujący przesuniecie o ponad rok terminu wejścia tego aktu prawnego w życie.